Důchody se od ledna znovu navýší
Od ledna 2023 dojde ke změnám ve vyplácení penzí. Dotknou se hlavně rodičů, kteří vychovali děti, záchranářů, ale také bývalých pohlavárů komunistického režimu. Zatímco u prvních dvou jmenovaných skupin přijdou změny k lepšímu, někdejší komunističtí papaláši se budou muset připravit na zkrácení svých penzí.
Od nového roku si rodiče dětí polepší o takzvané výchovné. Znamená to, že ke svému stávajícímu důchodu senioři dostanou 500 korun navíc za každé vychované dítě. Částka se připočte tomu z rodičů, který o dítě pečoval nejdéle. Zvýšení penzí se proto dotkne převážně matek, nárůst se započte do takzvané zásluhové části penze, s níž se bude i valorizovat.
Spoléhat se s důchody na stát rozhodně nelze. Začněte investovat co nejdřív, radí odborník
Současný důchodový systém je neudržitelný. Proto je potřeba nespoléhat se pouze na stát a vytvořit si pro důstojný život v důchodu vlastní investiční portfolio, říká Roman Koděra, zástupce ředitele privátního bankovnictví J&T Banky. Chování české společnosti na finančních trzích se podle něj mezi generacemi liší. Zároveň konstatoval, že většina starších lidí se díky úsporám se současnou krizí vypořádat zvládne.
„Průměrná výše důchodu se započtením takzvaného výchovného bude asi 19 500 korun," prohlásil už v červenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zákonodárci podpořili také pozměňovací návrhy lidoveckého poslance Víta Kaňkovského, které umožní čerpat výchovné i lidem, u kterých se transformuje invalidní důchod na starobní, ale také lidem, kteří pobírají vdovský či vdovecký důchod.
Záchranáři do penze dříve
Nová pravidla pro penze se budou týkat rovněž záchranářů. Ti budou moci do důchodu odejít dříve. A to zhruba po odpracování 20 let, respektive 4 400 směn. Důchod se záchranářům oproti běžným profesím přiblíží o měsíc za každých 74 odpracovaných směn. Maximální doba, o kterou zdravotničtí záchranáři budou moci odejít do penze dříve, ale činí pět let.
Změna se od ledna bude týkat členů výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátorů zdravotnických operačních středisek a pomocných operačních středisek a záchranářů horské služby. Tedy celkem asi 6,5 tisíce zaměstnanců.
Češi chodí do penze skoro nejdříve z celé EU. Jaký důchodový věk mají další státy?
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozvířil prach kolem nutných změn českého důchodového systému. Stačilo jen zmínit, že se bude muset zvyšovat věk odchodu do penze. Stávající strop je sice nastaven na 65 let, Češi však svůj profesní život mohou ukončit o něco dříve. Jak je to v jiných zemích nejen Evropské unie?
Ministr páce a sociálních věcí Jurečka dřívější odchod do důchodu pro záchranáře zdůvodňoval permanentním vystavením většímu stresu a fyzické zátěži. Už v příštím roce se vláda chystá projednávat podmínky předčasného odchodu do důchodu také pro další profese, které jsou náročnější než ostatní.
Komunističtí prominenti ostrouhají
Zákonodárci rovněž schválili změnu, která naopak důchody sníží. A to bývalým exponentům komunistického režimu. Krácení bude o 300 korun za každý rok, kdy tito prominenti pracovali pro komunistický režim. „Mají dnes velmi slušné důchody. Beru to jako částečné narovnání, “ vysvětlil Marian Jurečka.
Česko si půjčuje i na věci, které platit musí. Za pár let nebude na důchody, varuje ekonomka
Vláda si poprvé v historii půjčila i na důchody. Nejen to značí, že je na tom Česká republika špatně, uvedla ekonomka Jana Matesová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle ní jde Česko ve šlépějích Řecka a už za pár let nebude mít na důchody.
Snížení penzí dopadne asi na tři tisícovky lidí, kteří zastávali funkce v orgánech Komunistické strany Československa, a to nejen ty vrcholové. Dále se bude týkat například vedení Lidových milicí či nejvyšších funkcí soudnictví či prokuratury, a to v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989. Bývalí komunističtí prominenti se ale nemusí bát snížení penzí hned od ledna 2023, změna má být připravena až k březnu 2024.
Na důchody mít nebudeme
Řada ekonomů však některé navrhované změny kritizuje. Vadí jim, že stát namísto hledání způsobů, jak veřejné finance navracet k rovnováze, přichází s dalšími návrhy, které vedou k rozevírání nůžek příjmů a výdajů.
„Česko je na tom špatně, protože každoroční deficity jsou obrovské a určitě budou pokračovat i do budoucnosti. Česko si půjčuje i na věci, které platit musí, poprvé v historii na důchody, a to obrovskou částku přes 50 miliard,“ upozornila ekonomka Jana Matesová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Česko podle ní musí najít vyšší příjmy. Zasloužilo by si také velkou revizi daňového systému. „Myslím si, že za pár let nebude na důchody. Následujeme kroky Řecka v 70. letech. Tam se vláda nechovala populisticky, chovala se spravedlivě k lidem, ale bohužel to došlo do bankrotu. Tento trend je u nás třeba brzy zastavit,“ řekla s tím, že do důchodové reformy se nikomu nechce, ačkoliv o tom politici ví už 20 let. „Všechny pokusy skončily v propadlišti dějin, je ale třeba něco udělat,“ zakončila Matesová.