PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jana Maláčová, Mojmír Hampl - 23.5. v 11:00
Je potřeba se bavit o velikosti státu a nezvyšovat nerovnováhu veřejných financí dalšími výdaji, tvrdí bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ varoval Hampl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Mojmír Hampl nesouhlasí s tím, aby se zvyšovaly důchody nad rámec zákonné valorizace. „Pojďme veřejné rozpočty dostat do rozumné rovnováhy. Jakékoli zvyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace je nezodpovědné a populistické,“ řekl bývalý viceguvernér České národní banky.
Maláčová o dluhu: Česko si podkoplo nohy. Za obrovský problém může Babiš s ODS
Česku chybí ve státním rozpočtu asi 200 miliard korun ročně. Úkolem vlády je najít způsob, jak veřejné finance dostat zpět do rovnováhy. „Je třeba posílit příjmovou stránku,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla je ale třeba omezit velikost státu.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je ale přesvědčena, že je třeba udržet tempo růstu důchodů. „Cítíme, že se bude zdražovat. Navrhuji stejnou částku pro všechny – 300 korun,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí. Maláčová ale podle Hampla vyvyšuje jednu část obyvatel nad ostatní. Zdůraznil, že koronavirem byli nejvíce zasaženi malí podnikatelé, sektor služeb nebo živnostníci a svobodná povolání. „Senioři žádnou ztrátu nebo ohrožení příjmu nezaznamenali,“ dodal.
„Pak je třeba se bavit o tom, abychom vybírali daně od těch, od kterých se vybírají v západní Evropě,“ opáčila Maláčová s tím, že by se měla zavést digitální daň. „To jsou těšínská jablíčka, digitální daň moc peněz do rozpočtu nepřinese,“ nesouhlasil Mojmír Hampl. Podle něho je třeba najít způsob, jak změnit daně. Hampl totiž nesouhlasí s tím, jak bylo snížení daní na sklonku roku 2020 provedeno. „Myslím, že se budeme muset každého politika ptát, kde na to všechno vezmeme,“ dodal s tím, že beze změn daní se Česká republika neobejde. „Veřejné finance jsou dlouhodobě neufinancovatelné,“ řekl také ekonom.
Spravedlivý důchod pro každého
Podle Jany Maláčové je třeba dodatečné příjmy hledat u zdanění nadnárodních korporací a u bohatých lidí. „Já vás hlavně prosím, nedělejte ten problém ještě horší předvolebními dárečky. Bohatství nevzniká přerozdělováním. Přerozdělování je bohatství, které už někdo vytvořil. Bohatství vzniká prací a investicemi,“ žádal Hampl.
Ekonom Mojmír Hampl Zdroj: CNN Prima NEWS
Diskutující se rovněž dotkli otázky reformy penzijního systému. „Vy ten problém neřešíte, vy ho ještě zvětšujete. Slibujete vyšší důchody pro někoho a zároveň náklady toho systému,“ řekl ekonom. „Pro vás reforma znamená dát důchody bankám nebo investičním fondům a zbavit stát odpovědnosti,“ oponovala Jana Maláčová. Pro ni reforma znamená, že každý senior bude mít spravedlivý důchod.