PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jana Maláčová, Mojmír Hampl - 23.5. v 11:00
Je potřeba se bavit o velikosti státu a nezvyšovat nerovnováhu veřejných financí dalšími výdaji, tvrdí bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ varoval Hampl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Mojmír Hampl nesouhlasí s tím, aby se zvyšovaly důchody nad rámec zákonné valorizace. „Pojďme veřejné rozpočty dostat do rozumné rovnováhy. Jakékoli zvyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace je nezodpovědné a populistické,“ řekl bývalý viceguvernér České národní banky.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je ale přesvědčena, že je třeba udržet tempo růstu důchodů. „Cítíme, že se bude zdražovat. Navrhuji stejnou částku pro všechny – 300 korun,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí. Maláčová ale podle Hampla vyvyšuje jednu část obyvatel nad ostatní. Zdůraznil, že koronavirem byli nejvíce zasaženi malí podnikatelé, sektor služeb nebo živnostníci a svobodná povolání. „Senioři žádnou ztrátu nebo ohrožení příjmu nezaznamenali,“ dodal.
„Pak je třeba se bavit o tom, abychom vybírali daně od těch, od kterých se vybírají v západní Evropě,“ opáčila Maláčová s tím, že by se měla zavést digitální daň. „To jsou těšínská jablíčka, digitální daň moc peněz do rozpočtu nepřinese,“ nesouhlasil Mojmír Hampl. Podle něho je třeba najít způsob, jak změnit daně. Hampl totiž nesouhlasí s tím, jak bylo snížení daní na sklonku roku 2020 provedeno. „Myslím, že se budeme muset každého politika ptát, kde na to všechno vezmeme,“ dodal s tím, že beze změn daní se Česká republika neobejde. „Veřejné finance jsou dlouhodobě neufinancovatelné,“ řekl také ekonom.
Spravedlivý důchod pro každého
Podle Jany Maláčové je třeba dodatečné příjmy hledat u zdanění nadnárodních korporací a u bohatých lidí. „Já vás hlavně prosím, nedělejte ten problém ještě horší předvolebními dárečky. Bohatství nevzniká přerozdělováním. Přerozdělování je bohatství, které už někdo vytvořil. Bohatství vzniká prací a investicemi,“ žádal Hampl.
Diskutující se rovněž dotkli otázky reformy penzijního systému. „Vy ten problém neřešíte, vy ho ještě zvětšujete. Slibujete vyšší důchody pro někoho a zároveň náklady toho systému,“ řekl ekonom. „Pro vás reforma znamená dát důchody bankám nebo investičním fondům a zbavit stát odpovědnosti,“ oponovala Jana Maláčová. Pro ni reforma znamená, že každý senior bude mít spravedlivý důchod.