reklama

Lhal Tálibánu, ukázal stranickou knížku a uprchl. Jsou to analfabeti, popsal Němec

Všechno to jsou analfabeti. To ví celý svět. Zalhal jsem Tálibánu, ukázal jim stranickou knížku SPD a zachránil sebe a svou snoubenku Tak popsal pro německá média svůj útěk z afghánského Kábulu třiatřicetiletý Asib Malekzada.

reklama

Od deseti let žije v německém Kasselu. Do Afghánistánu se vrátil začátkem srpna letošního roku s termínem svatby, aby vyřídil pro svou partnerku Mehriu vstupní vízum do Německa. Vše však zkomplikoval převrat a nástup Tálibánu k moci.

Malekzada byl na evakuačním seznamu německé vlády, jeho snoubenka však nikoliv, protože nešlo o osobu „velmi blízkou“. Osm dnů se skrývali u příbuzných, než se mu podařilo vyřídit povolení k odletu i pro nastávající paní Malekzadovou.

Při cestě na kábulské letiště museli absolvovat tři kontroly tálibánských jednotek. Dvě přestáli, poslední se stala krizovou. Hlídači se vyptávali, zkoumali, proč a kam jedou.

O děti na ploše se nikdo nestaral

„Zalhal jsem Tálibánu, řekl jsem jim, že jsem německý diplomat,“ líčil Malekzada později pro německý deník Bild a přiznal, že mu pomohlo, že bojovníci Tálibánu nejsou příliš vzdělaní. „Všechno to jsou analfabeti. To ví celý svět. Ukázal jsem jim stranickou knížku SPD a oni ji považovali za něco oficiálního. Proto nás pustili,“ poznamenal a s nádechem ironie dodal: „Takže nakonec mi stranická knížka zachránila život.“

Ale ani po třetí kontrole se Malekzada a jeho snoubenka nemohli cítit v bezpečí. Museli se proklestit až na letištní plochu přes místa, kde se kolem nich střílelo. „Bylo neuvěřitelné, co se na letišti odehrávalo. Museli jsme přeskakovat přes mrtvé, děti ležely na zemi, mnoho z nich kolabovalo, některé z nich možná byly i mrtvé. Nikdo se o ně nestaral, tisíce lidí se tlačily k letišti, jen aby se dostaly na plochu k letadlům,“ vzpomínal Malekzada.

Ve středu odpoledne si mohl společně se svou snoubenkou oddychnout. Opustili Afghánistán a v německém vojenském speciálu zamířili do uzbeckého Taškentu a následně do Německa.

Tagy:
Německo Afghánistán příběh útěk Kábul Tálibán Asib Malekzada analfabet stranická knížka

Hlavní zprávy

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál
Donald Trump

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Na Kanárských ostrovech hrozí erupce sopky. V jejím okolí roste intenzita otřesů

Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce sopky Teneguía. Seismologové poblíž vulkánu za posledních pět dní naměřili přes 4 200 otřesů, jejichž intenzita postupně roste. Úřady vydaly druhý nejvyšší stupeň varování a doporučily obyvatelům na jihu ostrova, aby se připravili na případnou evakuaci, napsal ve čtvrtek list El País.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Babiš není žádný bojovník proti rakovině. Odborníci cupují premiéra kvůli brožuře VZP

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodně není žádný bojovník s rakovinou, vzkazují českému premiérovi zástupci organizací, jež se věnují onkologickým nemocem. Reagují tak na brožuru Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která obsahuje Babišův komentář i jeho fotografii. Přibližně dva miliony klientů VZP mělo dostat materiál ještě v září, pojišťovna ale rozesílání kvůli souvislosti s politikou nakonec odložila až na dobu po říjnových volbách.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Interpelace se změnily v oslavu hnutí ANO. Babiš četl připravené odpovědi z papíru

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se proměnily v oslavu hnutí ANO. Poslanci vládního hnutí obsadili většinu času u řečnického pultíku a svými otázkami často nahrávali svému předsedovi a českému premiérovi Andreji Babišovi. Ten četl připravené odpovědi z papíru. Někteří vládní poslanci se dokonce interpelací zúčastnili poprvé od voleb v roce 2017.

reklama