reklama

Testování po česku? Lidé čekající na mrazu, vyčerpané sestřičky a výpadky systému

Lidé čekající hodiny na mrazu, vyčerpané sestřičky, výpadky systému s výsledky i popření jakékoliv ochrany osobních údajů. I to je realita, jak v Česku probíhá antigenní testování. Právě to mělo být podle premiéra Andreje Babiše (ANO) před Vánoci hlavní zbraní vlády v boji proti koronaviru. I přesto, že nemocniční personál dělá, co může, nereálné sliby vlády může dodržet jen stěží. V reportáži přinášíme vlastní zkušenost s průběhem testování z večera 21. prosince v Nemocnici Hořovice u Berouna.

reklama

Ještě než bylo samotné dobrovolné testování antigenními testy ve středu 16. prosince spuštěno, bylo jasné, že poptávka zdaleka převýší nabídku. Rezervační systémy nemocnic se plnily a velká část z nich ještě před startem hlásila až do konce roku stop stav.

Lidé se chtějí nejčastěji nechat otestovat z důvodu návštěvy svých blízkých během vánočních svátků. Mohou tak učinit jednou za pět dnů, a to až do 15. ledna. Realita, která na ně ale čeká, pokud se na testy vůbec odhodlají, většinu z nich od dalšího testování po první zkušenosti zřejmě odradí.

Fronta na mrazu a lidé čekající v autech

„Na kolikátou hodinu jste objednaní?“ ptá se okolních lidí pár seniorů, který přichází v pondělí 21. prosince v 18:00 na testy na odběrové místo na parkoviště před Nemocnicí Hořovice ve Středočeském kraji, která je svou kvalitou péče v kraji vyhlášená.

„Na čtvrt na šest,“ odpovídá sborově mladý pár, který už je téměř na řadě. Dvacet míst za ním se ozve maminka s ročním kojencem na prsou, že je objednaná na 18. hodinu a už čeká 30 minut. Důchodci jen s povzdechem očima přejedou frontu a spořádaně se postaví na její konec.

Ve frontě před nimi v té chvíli stojí zhruba padesátka dalších. Většinou páry či dvojice sourozenců nebo kamarádů, ale někdy i celé rodiny. Ty povětšinou zastupuje pouze jeden člen a zbytek se zahřívá v autě na zpola zaplněném parkovišti.

„Další!“ Křičí jedna ze čtyř sester vycházející z improvizované ambulance připravené přímo a pouze pro odběry antigenních testů. Dovnitř si zve co dvě minuty nové „pacienty“ a běží jako na drátkách.

Sestřička: Jíst nestíháme. Za den až 900 odběrů

Lidé jsou disciplinovaní. Všichni mají roušky, před vstupem do buňky si dezinfikují ruce a poslouchají pokyny zkušených sester.

Mezitím vychází její kolegyně a nahlas na celé parkoviště vykřikuje jména těch, kteří se již nechali testovat a poslušně v rozestupech čekají buď venku, nebo v nastartovaných autech, aby při zjištění, že jsou negativní na COVID-19, neodjeli kvůli čekání v chladu spíš se zánětem močového měchýře nebo pořádnou chřipkou.

„Dneska jsem se stihla dojít dvakrát vyčurat a vůbec nic jsem nejedla,“ popisuje sestra vycházející co pět minut ven svou dnešní směnu jednomu z lidí čekajících na odběr. Těch dnes sestry, makající jako motorové myši, stihly otestovat až 900.

„Systém je zase v p**eli,“ dozvídáme se

„Prosím vás, sestřičko, já už tu čekám na výsledek hodinu a ti, co byli přede mnou, už dávno odjeli,“ ozve se asi čtyřicetiletá paní, která do té doby zřejmě čekala v autě a neslyšela, jak sestřička křičí jména lidí, aby si došli pro výsledek.

„Jméno?“ ptá se klidně setra a za pár minut se vrací s příslušným papírem se slovy, že se omlouvá, že systém je už zase v p**eli.

Za pobaveného tlumeného smíchu všech, kteří to slyšeli, se letmo podívá na zbytek fronty a hlásí dovnitř dalším třem kolegyním: „Ještě zhruba 20, holky.“

Na doklady není čas

Samotný odběr je doslova rychlovka. Na předložení kartičky pojištěnce nebo dokladu totožnosti není čas. Sestřička se v rychlosti ptá na jméno, rok narození, strčí špejli do úst a do nosu a s pocitem, že vám někdo vyšťoural půl mozku, vás posílá pryč. Doklady chce až ve chvíli, kdy se systém zasekne a nepotvrdí, že je člověk plátcem zdravotního pojištění.

Do 20 minut slyšíte, jak před všemi ostatními křičí vaše jméno, a vy si promrzlí na kost můžete doběhnout pro doklad, že jste negativní. V té samé chvíli vám, protože jste se on-line museli přihlásit na konkrétní čas, pípne i SMS s výsledkem.

Ne každý má ale to štěstí. „Sestřičko, mé děti už mají výsledek půl hodiny, přišla i SMS, ale my stále čekáme. Co se stalo?“ ptá se maminka chlapce a dívky stojících opodál. Sestra se opět rutinně a slušně zeptá na jméno, do pěti minut vyjde s příslušným potvrzením a výsledkem testu na papíře.

Rodina, která v mrazu vystála více než hodinu, odchází. „Jsem tak promrzlá, že si půjdu dát doma horkou sprchu,“ prohlásí při odchodu maminka.

Po chvíli má sestra doklad i pro mě a já za sebou při odchodu do auta už jen slyším, jak se smutně a s obdivem obrací na maminku s kojencem na prsou, že si to tu v té zimě vystála. Sounáležitost je oboustranná. Lidé jsou k sestrám vstřícní a sestry se snaží i přes veškeré vypjetí být vstřícné ke všem nově příchozím.

Sestrám za hodinu pondělní směna končí. Zítra ale začínají opět nanovo a čeká je od osmi od rána do osmi do večera další nápor několika stovek lidí, kteří doufají, že výsledky antigenních testů jsou alespoň natolik spolehlivé, že na pár hodin o svátcích mohou jet navštívit své maminky, tatínky, babičky či dědečky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama