reklama

Generální inspektor Kučera: K nehodám by nedocházelo, kdyby se pracovalo podle předpisů

Po sérii nehod vlaků z uplynulých dnů si mnozí kladou otázku, zda jsou české železnice bezpečné. Na toto téma ve středu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutoval generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera a prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic. Lidský faktor chybuje, musí se vymyslet, jak tomu předejít, shodují se.

reklama
Pokud by všichni dělali podle předpisů, k těmto nehodám by nedocházelo

Podle předběžných závěrů vyšetřování mohl za většinu nehod vlaků v poslední době lidský faktor. „Pokud by všichni dělali podle předpisů, k těmto nehodám by nedocházelo,“ přiznává prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic. Sérii nehod na trati ale odborníci připisují náhodě. „Jsou zkrátka měsíce, kdy je klid a poté je období, kdy zaznamenáváme dramatický nárůst nehod,“ míní generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera a dodává, že podle statistik z minulého roku nezaznamenal zvlášť více nehod.

K tématu

Ve středu večer navíc zasedla nová bezpečnostní komise pro železnice. „Řešili jsme například zabezpečení trati, harmonogram nebo traťovou rychlost. Pan ministr dopravy Karel Havlíček navíc přislíbil víc finančních prostředků,“ říká Kučera. Inspekce také doporučila urychlení zavedení systému ECTS, který dokáže chybu rozpoznat a vlak zastavit. „Důležité je, abychom se zamysleli i nad regionálními tratěmi, přednost k zabezpečení ECTS mají především tratě hlavní,“ podotýká. O tomto zabezpečení se však mluvilo už v roce 2001. „Výrobci mají omezenou kapacitu,“ hájí se Kučera.

K tématu

Trvalo čtyři roky, než jsem se mohl stát strojvůdcem. Nyní je to 42 týdnů

„Mně osobně trvalo čtyři roky, než jsem se mohl stát strojvůdcem. Nyní je to 42 týdnů,“ říká prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic. Ze zákona je tato doba stanovené minimum. „Připadá mi to velmi málo,“ přiznává Vondrovic.

Strojvůdci nemusí být v dobré kondici

Každý strojvůdce musí taky před začátkem vykonávání svojí funkce splnit psychologické testy. Poté už je zaměstnanec není povinen opakovat. Podle prezidenta Federace strojvůdců Jaroslava Vondrovice je to v pořádku. „Nevidím důvod stresovat zaměstnance tím, že pokud by psychologické testy nezvládli, přišli by o práci,“ říká. Test podle něj není průkazný. „Pokud bych po čtyřiceti letech praxe neudělal psychologické testy, nevím, co bych pak dělal. A to jen proto, že to nějaký psycholog rozhodl,“ dodává.

Strojvůdci si také často přivydělávají u jiných soukromých dopravců a nemusí být tak stoprocentně na jízdu připraveni. „Pokud bude strojvůdce zaměstnán u jednoho zaměstnavatele, ten eviduje jeho přehled odpočinku. Pokud pracuje i jinde, je to problém,“ podotýká Vondrovic. Právě lepší evidenci směn strojvedoucích už federace navrhovala. „Vždy jsme ale narazili na nějaké legislativní potíže,“ říká Vondrovic a dodává, že by o lepší přehlednost směn strojvůdců měli zájem.

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama