reklama

Za porušení restrikcí až milionová pokuta. Právníci řekli, komu hrozí tvrdší postih

Kontrola policie (Ilustrační foto)
Zdroj: ČTK

Tvrdší tresty pro lidi, kteří porušují vládní opatření. Takovou možnost přinese podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) pandemický zákon. Po nedělním konci nouzového stavu se jím začne řídit život v Česku. V krajním případě bude možné udělit i milionové pokuty. Zákon ale počítá i s vyššími sazbami u krádeží, které budou souviset s výjimečnou epidemickou situací.

reklama

Konec nouzového stavu neznamená konec protiepidemických opatření. Vláda varuje, že porušování nařízení se lidem naopak může od pondělí ještě prodražit. Postihu se navíc už jen tak někdo nevyhne.

K tématu

„Nebude se opakovat to, že podle krizového zákona část těch lidí, kteří opatření porušovali, bylo možné stíhat a postihovat a část nikoliv. V pandemickém zákoně už je to vyřešené a sazby jsou tam u fyzických osob do tří milionů, u právnických do pěti,“ varoval ministr vnitra Jan Hamáček.

Právník Pavel Sorokáč si ale nemyslí, že by úřady hned sahaly k nejvyšším pokutám. S tvrdším postihem však musí počítat ti, kteří budou nařízení porušovat opakovaně. „Přestupky se budou zapisovat do rejstříku přestupků a na základě toho bude samozřejmě přehled o tom, kdo se jak chová. A podle toho se budou ukládat tresty,“ vysvětlil Sorokáč.

Testy budou přísnější i u trestných činů souvisejících s pandemickou pohotovostí a s dopadem na zdraví a život společnosti, a to třeba u krádeží zdravotnických pomůcek.

Počet krádeží klesl

Počet všech trestných činů krádeže v Česku ale podle policejních statistik mezi roky 2019 a 2020 o přibližně 10 procent klesl, a to ze zhruba 60 na 45 tisíc. To však podle policie nemusí nutně souviset jen s tím, že by vyšší sazby v době epidemie pachatele odrazovaly.

„V drtivé většině případů žádná zvýšená sazba roli nehrála. Pachatelé uváděli, že jídlo, případně drogistické potřeby, si potřebovali obstarat a nehleděli vůbec na to, jakým způsobem a do jaké výše je sazba ukotvena v trestním zákoníku,“ podotkl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Méně krádeží mohlo podle policie souviset s nuceným snížením pohybu lidí nebo se zvýšením hranice pro trestný čin krádeže. Ta se totiž v říjnu loňského roku posunula z pěti na 10 tisíc korun.

Kontrola policie
Kontrola policie
Zdroj: ČTK

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně

Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně

Měli bychom si s Ruskem celou situaci ohledně výbuchu ve Vrběticích vyjasnit, myslí si komunistický poslanec Leo Luzar. Varoval, že ostrá vyjádření českých politiků mohou způsobit velké konflikty. Podle Luzara je potřeba, aby vláda poskytla více informací. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Za své výroky si vysloužil kritiku od poslanců napříč spektrem.

V pondělí bude o Vrběticích jednat vláda. Hamáček má hovořit s ostatními ministry zahraničí
Stojíme při vás. Rozhodnutí Česka vyhostit diplomaty podpořily USA, Británie i Lotyšsko
Vrbětice rozpoutaly střet o Rusko. Češi se na sociálních sítích o kauze dohadují
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa obrazem: Královna Alžběta v kapli plakala, Harry se usmiřoval

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
Další články
reklama
reklama