Lidé nakupují potraviny i po datu spotřeby či trvanlivosti. Kterým se vyhnout?

Češi kvůli drahým potravinám více nakupují se zlevněným zbožím

Češi stále více nakupují v obchodech se zlevněným potravinářským zbožím. V nich se většinou prodávají výrobky ze zahraničí nebo produkty po minimální době trvanlivosti. Potravináři apelují, aby lidé především důsledně kontrolovali datum spotřeby.

Zlevněnky – tedy obchody, které svým zákazníkům garantují nižší ceny než v supermarketech – nyní zažívají nápor nových zákazníků. „Mléčné výrobky a sýry zde jsou určitě levnější,“ uvedla jedna ze žen oslovených štábem CNN Prima NEWS. Oslovený muž doplnil, že peněz je málo, a tak lidé musí šetřit. „Do supermarketů se chodím už jenom naštvat,“ svěřila se jiná žena.

„V posledních měsících jsme zaznamenali nárůst o 15 až 20 procent oproti dřívějšku. V současnosti je u nás zboží oproti řetězcům levnější než dříve – řádově o 30 až 40 procent,“ podotkl majitel obchodu Vyplatí se Michal Soukup.

V mnoha regálech leží výrobky označené cedulkou „po minimální době trvanlivosti“. Jde o potraviny, které lze podle odborníků běžně jíst i po uvedeném datu. „I po uplynutí data minimální trvanlivosti je produkt poživatelný bez zdravotních rizik, nicméně se mohou měnit jeho kvalitativní vlastnosti,“ vysvětlila Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory.

Nutné ovšem je kontrolovat jiný údaj – datum spotřeby. To určuje, do kdy je možné potravinu zkonzumovat bez možných zdravotních následků. Uvádí se především na potravinách, které se rychle kazí. A někdy se stává, že mezi výrobky „po minimální době trvanlivosti“ jsou zamíchány i potraviny po datu spotřeby. „Tyto prodejny (se zlevněným zbožím) by měly být pod větší kontrolu Státní zemědělské potravinářské inspekce (SZPI), protože tam může dojít právě k tomuto zneužití,“ dodala Večeřová.

Zdražování bude pokračovat

„Výjimečné nejsou v této oblasti pokuty v řádu set tisíc korun. Vždy záleží na rozsahu pochybení, době trvání stavu, množství zasažených spotřebitelů, opakovanosti prohřešku a tak dále,“ doplnil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Ekonomové tvrdí, že kvůli zdražujícím se potravinám bude podobné obchody vyhledávat stále více lidí, v supermarketech se pak soustředí na slevové akce. Dalšímu zdražování potravin se ale prý stejně nevyhneme. „Ceny by mohly ještě o něco růst,“ uvedl ekonom David Navrátil.

Podle ekonomky Heleny Horské lze se zdražováním bojovat i menšími nákupy. „Pak máme i menší spotřebu,“ řekla. Ročně totiž vyhodíme 46 kilogramů potravin, čímž prý zchudneme až o 16 tisíc korun.

Tagy: