Vláda chce přimět lidi, aby si více spořili na důchod. Těm, kteří budou investovat do akcií, navíc plánuje odpočty z daní. Ekonom Pavel Peterka záměr podporuje s tím, že spořit je v zájmu lidí i kvůli vysoké inflaci. Podle ekonoma Vladimíra Pikory však tento systém zvýhodňuje bohaté, protože lidé s nižšími příjmy nemají dostatek prostředků, které by mohli odkládat stranou. Řešením by dle něj mohly být spíše kroky vedoucí ke zvýšení průměrné mzdy.
Vláda plánuje lidem, kteří si budou víc spořit na důchod, navýšit státní příspěvek. Navíc podpoří investice do akcií odpočtem z daní. Podle hlavního ekonoma skupiny CFG Vladimíra Pikory to ale zvýhodňuje bohaté. Řekl to ve čtvrtek v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.
Pomohlo by zvýšit průměrné mzdy
„Rozhodnutí vlády handicapuje ty, kteří nemají peníze,“ upozorňuje Pikora. „Když vláda říká, že ten, kdo spoří málo, dostane menší podporu, a ten, kdo spoří hodně, dostane velkou podporu, tak chudší úplně odstřihne od peněz.“ Podle něj by i lidé, kteří si spoří málo, měli dostat větší státní podporu než nyní. Lidé přitom podle něj spoří nedostatečně především kvůli tomu, že málo vydělávají. On sám by proto navrhoval podporu kroků, které by vedly ke zvýšení průměrné mzdy.
Podle Peterky je ale přesto potřeba obyvatele motivovat, aby spořili více, a to i kvůli vysoké inflaci. „Právě kvůli tomu, že je rekordní inflace, by lidé měli spořit tam, kde je možné očekávat zajímavý výnos. V současné době, kdy mají úspory na běžných účtech, kde nejsou zhodnocovány, ztrácí jejich peníze hodnotu více, než kdyby je investovali,“ vysvětlil ekonom.
Celou diskuzi obou ekonomů můžete zhlédnout ve videu v úvodu článku. Kromě spoření na důchod debatovali také o státním rozpočtu, důchodové reformě či zvyšování daní.