reklama

Lidé dobrovolně na omezení kontaktů nepřistoupí. Společnost je frustrovaná, soudí experti

Navzdory zhoršující se pandemické situaci v České republice mnozí lidé nejspíše nepřistoupí na dobrovolné omezení sociálních kontaktů, shodují se experti. Společnost je frustrovaná, důvěra v systém je malá a roste počet pacientů s psychickými potížemi. Koronavirová krize navíc podtrhla méně viditelné rozdíly ve společnosti, které ale byly přítomné ještě dlouho před začátkem pandemie, zaznělo ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Vznikající vláda Petra Fialy ve středu představila plán pro boj s covidem. Plošný lockdown odmítla, naopak se snažila vyzvat lidi, aby omezili sociální kontakty. Podle socioložky Radky Dudové sice zřejmě dojde k nějakému uskromnění, ale ne v takovém rozsahu, jak si představuje ministerský kandidát Vlastimil Válek (TOP 09).

„Myslím, že nyní jsou v klíčovém postavení zaměstnavatelé, protože mohou shora prosadit nějaké změny, které by vedly ke snížení kontaktů, zejména rozšíření práce na home office,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. V porovnání s předchozími vlnami šíření koronaviru je ale současná ochota přesunout práci do domácího prostředí mnohem nižší.

S tím, že lidé jen tak nepřistoupí na dobrovolné omezení kontaktů, souhlasil i Jiří Popelka. „Určitě nebude tak jednoduché. Jsou lidé, kteří jsou ochotní se i očkovat, bohužel ale značná část obyvatel je absolutně proti. Tomu napomáhají sociální sítě a nejrůznější manipulátoři, kteří tvrdí, že je to zbytečné a tak podobně,“ připojil psycholog svůj názor.

Podle něj českou společnost značně ukolébalo léto, kdy měli všichni pocit, že je to nejhorší za nimi. „Obávám se, že tady selhala vláda. Zdálo se, že se nic neděje. Měla tu být výrazná kampaň na očkování, nebylo nic. To byla chyba,“ pokračoval Popelka. Je přesvědčen, že jsou mnozí Češi frustrovaní a zklamaní tím, jakým směrem se boj s koronavirem začal ubírat.

Rozdělení společnosti na tábor očkovaných a neočkovaných navíc zvýraznilo propasti mezi dalšími skupinami a sociálními vrstvami – například rozdíly mezi lidmi s vyšším a nižším vzděláním či nerovnost mezi Prahou a regiony.

„Část rovnice, která je sociálně více znevýhodněná – a byla tak už před pandemií – je méně důvěřivá vůči očkování. Souvisí to tedy s dalšími nerovnostmi, které možná nebyly vidět, ale byly tam dlouho,“ vysvětlila Dudová. Určitou roli v tom sehrává i nedůvěra v samotný systém, elity a vědu, ze kterých byli někteří lidé opakovaně zklamaní.

Ač se psychologové snaží sebevíc, obrovský nárůst depresí, duševních problémů a dalších psychických stavů nestíhají vyšetřovat. „Psychologů je zdánlivý dostatek, ale je to spíše nedostatek,“ konstatoval Popelka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama