PŘEHLEDNĚ: Jak se odborníci staví ke covidové strategii budoucí vlády?

Pandemie Evropě znovu sílí.

Koalice a názory epidemiologů

Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) ve středu představila, jak se chystá bojovat proti pandemii koronaviru. Stavět chce na důslednějším, ale nepovinném očkování, a také na osobní zodpovědnosti. Vrátit by se mělo uznávání PCR testů a pětikoalice slibuje také možnost uznávání protilátek. Redakce CNN Prima NEWS oslovila několik odborníků, aby plánované kroky zhodnotili.

Má očkování zůstat dobrovolné?

  • Václav Hořejší, imunolog: „Jsem přesvědčený, že jediná cesta, jak dosáhnout žádoucího proočkování, je nařídit to povinně.“
  • Hana Zelená, viroložka: „S názorem budoucí vlády souhlasím. Já také nejsem pro to, aby bylo očkování povinné. Mělo by se to individualizovat.“
  • Ruth Tachezy, viroložka: „V této situaci, která je opravdu už kritická, se domnívám, že by se mělo začít diskutovat o povinném očkování všech obyvatel minimálně od osmnácti let.“
  • Jiří Černý, virolog: „Zatím jde o dobrou cestu. Nicméně do budoucna se bohužel nedá vyloučit, že k povinnému očkování budeme muset sáhnout.“
  • Milan Kubek, prezident České lékařské komory: „V sobotu jsme vyzvali vládu, aby začala připravovat zavedení povinného očkování pro osoby starší osmnácti let, které nemají zásadní důvod se neočkovat.“

Hotely sčítají storna neočkovaných. Jaké podmínky pro ubytování na horách platí?

Od pondělí platí zpřísněná opatření po celém Česku. Velká část aktivit zůstala zcela přístupná pouze pro ty, kteří mají očkování. V hotelech to ale tak úplně neplatí. Výjimku mají například ti, kteří jedou na služební cestu, nebo studenti. A hoteliéři vyzývají, ať se lidé nebojí a na rekreaci vyrazí. Mnoho lidí si ale už pobyt rozmyslelo a hotely hlásí početná storna, zejména do konce tohoto roku.

Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila návrh povinného očkování lidí starších 60 let. Pro tento plán by byl kromě poradního orgánu kabinetu i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Dosluhující vláda otevřela debatu o povinném očkování v pondělí, týkat by se mohlo i některých profesí (zdravotníci, sociální pracovníci, vojáci, policisté a hasiči).

V Rakousku bude povinné očkování od 1. února roku 2022. Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je však proti takovému opatření. „Povinné očkování není řešení, ještě více rozděluje společnost,“ poznamenal a budoucí vláda tak zatím s podobným krokem nepočítá.

Mají se uznávat protilátky?

  • Jaroslav Flegr, evoluční biolog: „Tady se budoucí vláda snaží objevovat Ameriku. Ve všech možných státech se snažili něco takového zavést nebo to diskutovali, ale ono to bohužel nejde.“
  • Hana Zelená, viroložka: „Tento přístup od našich budoucích vládních představitelů opravdu oceňuji. Protože já se dlouhodobě zasazuji o to, aby se protilátky uznávaly.“
  • Ruth Tachezy, viroložka: „Stále ještě nemáme data, abychom mohli protilátky dát do hry.“
  • Jiří Černý, virolog: „Já bych to raději nedělal, protože by bylo velmi složité všechno zkoordinovat.“
  • Roman Prymula, epidemiolog: „Je potřeba ale vymyslet model, jak to technicky udělat. Určitě to nejde tak, že si řeknu: Já mám vysoké protilátky, jsem chráněn. To určitě neplatí.“

Někteří zástupci opozice často volají po uznávání protilátek. Členové vlády v demisi v tomto ohledu často upozorňovali, že nad touto otázkou nepanuje shoda ani v odborných kruzích.

Návrat PCR testů?

  • Pavel Plevka, virolog: „Já si myslím, že znovuzavedení PCR testování je dobrým krokem, protože není možné držet neočkované lidi mimo společnost.“
  • Hana Zelená, viroložka: „Mělo by se to ale vztahovat na všechny. Nejen na neočkované. Myslím si, že by mohlo být namístě vrátit do hry i antigenní testy.“
  • Ruth Tachezy, viroložka: „My jsme byli pro to, aby testování bylo ponecháno v systému T-N-O (test, prodělaná nemoc, očkování – pozn. red.). Takže za mě ano, ale je otázka, jestli budou dostatečné kapacity.“
  • Roman Chlíbek, vakcinolog: „Antigenní testy s platností 24 hodin mi přijdou už úplně směšné a upřímně i PCR testy s třídenní platností.“
  • Libor Grubhoffer, biochemik: „Že se omezila platnost negativních testů, bylo rozumné řešení.“

Vláda v demisi zavedla takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Od pondělí 22. listopadu nemohou lidé bez očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci navštěvovat služby jako jsou kadeřnictví, restaurace či ubytovací zařízení a nedostanou se ani na kulturní a sportovní akce. Budoucí vláda by chtěla obnovit uznávání alespoň PCR testů a zajistit kapacitu pro jejich vyhodnocení (200 tisíc denně).

Zkrátili byste platnost covidového certifikátu?

  • Jaroslav Flegr, evoluční biolog: „Je to racionální. Dnes už zcela víme, že druhá dávka po těch šesti měsících chrání výrazně míň.“
  • Pavel Plevka, virolog: „Otázkou je, jestli ty termíny jsou zvolené dobře. Abychom měli dostatečnou kapacitu očkovat všechny znovu po třech nebo šesti měsících.“
  • Hana Zelená, viroložka: „Já si myslím, že by bylo namístě stav imunity ověřovat, a pak až na základě toho případně přeočkování doporučit.“

Budoucí vláda chce zkrátit lhůtu pro očkování třetí dávkou z šesti na pět měsíců. V tom se shodne i s kabinetem Andreje Babiše (ANO). Změna by měla platit od 1. prosince.

Tagy: