Lidé, kteří odmítají nosit roušky nebo dodržovat bezpečný odstup od ostatních, mají sklony k sociopatismu. Alespoň to tvrdí nově zveřejněná studie brazilských vědců, podle které se k nedodržování restrikcí zavedených proti šíření koronaviru uchylují především prospěchářští lidé, kteří se cítí sociálně vyčleněni. O výsledcích studie informoval web listu The Times.
Bezcitnost, faleš a sklony k manipulaci druhých. Tyto příznaky typické pro sociopaty se podle studie publikované ve vědeckém časopise Personality and Individual Differences hojně vyskytují u lidí, kteří porušují bezpečnostní pravidla v souvislosti s onemocněním COVID-19. Vědci se shodují, že tito lidé představují pro společnost riziko, protože neberou v potaz rostoucí počet případů a úmrtí souvisejících s koronavirem.
Přehledně: Češi museli od úterý opět nasadit roušky. Kterých míst se nařízení týká?
Od 1. září jsou roušky povinné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude možný vstup pouze s rouškou. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo na svých webových stránkách.
Výzkum se konal mezi březnem a červnem v Brazílii, která je v počtu nakažených koronavirem hned druhá za USA. Vědci se dotazovali 1578 dospělých osob na to, jak dodržují nařízení ohledně šíření nemoci COVID-19. Respondenti odpovídali na otázky, jestli je podle nich nutné nosit roušky, dodržovat bezpečný odstup, nebo si vícekrát denně umývat ruce. Následně ještě všichni účastníci vyplnili osobnostní test.
Vědci pak rozdělili respondenty do dvou skupin. Do první zařadili ty, kteří projevují porozumění pro pocity a konání jiných lidí a zároveň také mají tendence navazovat pozitivní sociální vztahy, informoval web The Times.
Naproti tomu druhá skupina lidí vykazovala známky poruchy osobnosti, a to psychopatickou a sociopatickou. Typickým znakem pro tyto lidi je navazování kontaktů, ze kterých můžou těžit převážně oni sami. Lidé ve druhé skupině se také často cítili sociálně vyloučeni a měli tendence chovat se nepřátelsky. A právě u této skupiny lidí zpozorovali vědci také, že často odmítají nosit roušky nebo dodržovat bezpečný odstup.
Jen zloději a teroristé si nasazují masky. Italský starosta zakázal lidem nosit roušky
Starosta italského městečka Sutri ležícího severně od Říma zakázal lidem nosit roušky a další podobné ochranné prostředky obličeje. O rozhodnutí Vittoria Sgarbiho, excentrického kritika umění a poslance, informuje agentura APA.
Výzkumníci rovněž rozdělili účastníky studie do čtyř skupin podle dodržování opatření na základě toho, jakou to pro daného člověka představovalo důležitost. Výsledky ukázaly, že lidé z „antisociální skupiny“ bezpečnostní opatření kvůli koronaviru často nepovažují za důležité a tím pádem se jimi spíše nehodlají nechat svazovat. Tito lidé měli zároveň tendenci zlehčovat závažnost pandemie.
„Naše zjištění ukazují, že antisociální chování, zejména nižší stupně empatie a vyšší stupně bezohlednosti, faleše a riskování přímo souvisí s nižším odhodláním dodržovat restrikce. Tyto vlastnosti přinejmenším částečně vysvětlují důvod, proč lidé nadále nedodržují opatření, a to i při rostoucím počtu případů a úmrtí,“ uvedli vědci s tím, že lidé s antisociálními sklony mohou během pandemie představovat riziko pro sebe i ostatní.
Podobně dopadly i polské studie
Vedoucí výzkumník profesor Fabiano Koich Miguel nicméně uvedl, že ke zjištěním je třeba přistupovat s určitou opatrností. „Nemůžeme říci, že pokud se člověk rozhodne nenosit roušku, jediný důvod je ten, že je sociopat. I když je to možné, jsou tam i další faktory,“ vysvětlil vědec s tím, že někteří lidé nenosí masky ze zdravotních důvodů.
Zjištění brazilských vědců podporují dvě předešlé studie z Polska. Výzkumníci z Varšavy a Poznaně dospěli rovněž k výsledkům, které naznačují, že lidé s psychopatickými a narcistickými sklony budou s větší pravděpodobností ignorovat koronavirová nařízení jako nosit roušky, mýt si ruce, dodržovat bezpečný odstup nebo nevycházet z domu.