Očkování proti onemocnění COVID-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson by v Česku měli dostávat jen lidé starší šedesáti let. Na doporučení se ve čtvrtek shodla Česká vakcinologická společnost, řekl Českému rozhlasu Radiožurnál epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Doporučení podléhá schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministerstvem zdravotnictví.
Členové vakcinologické společnosti podle Prymuly dlouho diskutovali o tom, že by věkové omezení pro vakcíny od AstraZenecy a Johnson & Johnson mělo být 50 let. „V závislosti na jednání se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který v podstatě jasně prosazoval hranici 60 let, a při posouzení všech aspektů jsme se rozhodli, že budeme souhlasit s tímto návrhem,“ uvedl Prymula.
Pokud by doporučení akceptovalo ministerstvo zdravotnictví i lékový ústav, mohlo by se podle Prymuly začít uplatňovat prakticky okamžitě. Výjimku by ale měli lidé mladší 60 let, kteří už dostali první dávku očkování od AstraZenecy. „Dominantní doporučení je, aby se pokračovalo identickou vakcínou,“ dodal Prymula. Vakcína od společnosti Johnson & Johnson je jednodávková.
Věkového omezení pro očkování látkami od AstraZenecy a Johnson & Johnson se obávají praktičtí lékaři. Podle nich by to mohlo zkomplikovat vakcinaci v jejich ordinacích, protože látky od jiných výrobců k nim zatím téměř nesměřují.
Praktičtí lékaři podali ke čtvrtečnímu dni 507 000 dávek vakcíny, v Česku se jich ve všech očkovacích centrech a ordinacích aplikovalo téměř 4,4 milionu. Většina z těch v ordinacích, přes 333 000, byly k 16. květnu vakcíny od AstraZenecy. Vakcíny od Moderny podali praktici 97 000 dávek, vakcíny Johnson & Johnson 22 000. V lednu a únoru se do ordinací dostalo také 33 000 dávek od firem Pfizer/BioNTech.
V Česku se proti novému koronaviru očkuje čtyřmi druhy látek, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.