Léto se blíží a mnoho lidí zajímá, kdy odloží roušky a respirátory, na kolik je vyjde cestování s negativními testy, ale i kdy se budou moci naočkovat mladší skupiny obyvatel. „Připravujeme, aby lidé měli nárok na určitý počet PCR testů nebo antigenních testů měsíčně zdarma,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES premiér Andrej Babiš (ANO).
Momentálně si lidé mohou respirátory sundat během sportování, ale také u kadeřnice, v kosmetických, masérských nebo tetovacích salonech. Podle Babiše jsou nařízení o nošení ochranných prostředků v gesci hlavní hygieničky Pavly Svrčinové.
Podle vyjádření Svrčinové budou lidé muset ochranu dýchacích cest nosit v létě jen na některých místech. „Zejména ve vnitřních prostorech. Počítá se, že je budou nosit návštěvníci zdravotnických zařízení a sociálních služeb,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro MF DNES.
Lidé už by tak roušky nemuseli nosit ve venkovních prostorách a na akcích. „V obchodech se zvažuje, že by se nosily už jen ve společných prostorách obchodních center (například na chodbách nebo eskalátorech, pozn. red.). Ale samozřejmě bude záležet na vývoji situace. Pokud se bude vyvíjet dobře, budeme se moci zbavit roušek i uvnitř obchodních center,“ nastínil Babiš.
Premiér současně uvedl, že by do léta rád umožnil očkování všem věkovým kategoriím vyjma dětí do 16 let. „Teď v neděli se uvidí, jak si stojíme, ale podle kolegů, kteří jsou za očkování odpovědní, budeme otvírat další kategorie po pěti letech. Byl bych rád, aby se v průběhu června mohli očkovat všichni, kteří mohou být očkovaní, tedy všichni starší 16 let,“ řekl Babiš s tím, že se stále čeká na povolení vakcíny proti covidu od firmy Pfizer pro děti Evropskou lékovou agenturou.
Děti by se tak podle něj mohly začít očkovat během srpna. „Podle toho, jak budou vakcíny. Samozřejmě, že i u dětí bude očkování dobrovolné a bude záležet na rodičích a dětech, jestli s tím budou souhlasit,“ dodal Babiš.
Vakcína se za tu svobodu vyplatí, míní Babiš
Premiér hovořil také o očkovací strategii. Cílem je podle něj naočkovat co nejvíce lidí. „Teď se také připravujeme na přeočkovávání, protože zatím nikdo jasně neřekl, jestli vytvořená imunita očkováním bude chránit půl, tři čtvrtě roku, nebo rok,“ přiblížil Babiš.
V současnosti se tedy podle něj řeší, jestli bude na přeočkování stačit jen jedna dávka vakcíny, nebo plné dvě. „V pátek má vláda schválit prodloužení doby, která chrání po prodělání covidu, na 180 dní. Navíc ti, kteří nemoc překonali a zaregistrovali se v systému na očkování, by automaticky po 90 dnech měli být přesunuti do rezervačního systému, kde dostanou termín,“ doplnil předseda vlády.
Ve společnosti se ale objevuje čím dál více případů především mladších ročníků, které se nechtějí nechat očkovat. Babiš doufá, že je nakonec přesvědčí. „Budeme jim i nadále vysvětlovat, že je to důležité a že ten vir tady s námi pravděpodobně i nadále bude. Výhodou pro ně může být, že se nebudou muset stále testovat – a už za tu svobodu se to vyplatí. Navíc tím budou chránit sebe i své blízké a celou společnost,“ vysvětlil Babiš.
Vakcínu si ale podle něj lidé zatím nebudou moci vybírat, není jich totiž dostatek. Nenaočkovaní lidé by navíc měli povinnost se i nadále testovat. Platí ale, že plošné testování ve firmách, školách a státní správě skončí ke konci června. Od září by se ovšem mělo jedenkrát týdně opět testovat ve školách, a to přesnějšími PCR testy.
Podle Babiše existuje možnost, že lidé budou mít nárok na určitý počet testů zdarma. „Připravujeme, a já to prosazuji, aby lidé měli nárok na určitý počet PCR testů nebo antigenních testů měsíčně zdarma. A to právě proto, aby, když bude chtít jet rodina na dovolenou a rodiče budou očkovaní, nemuseli platit nic navíc za testy pro děti. Využít toho však lidé budou moci i na akce v České republice, kde budou testy vyžadovány,“ uvedl premiér.
Jednat by se mělo o dva PCR nebo čtyři antigenní testy měsíčně. „Tak, aby to prostě neočkovaným vyšlo s PCR testy na cestu třeba do Chorvatska a zpět,“ vysvětlil Babiš. Možnosti bude možné rovněž kombinovat. „Platit to má od 1. června pro červen, červenec, srpen a září,“ dodal premiér.
Babiš: Záležitost kolem Arenbergera se mi hrubě nelíbí
Premiér se vyjádřil také ke kauze ohledně majetku ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Ten totiž najednou přiznal mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech.
Nové oznámení o Arenbergerově majetku a příjmech udává stav ke konci loňského roku. Ministr zdravotnictví ho zveřejnil ještě za dobu, kdy vedl pražskou vinohradskou nemocnici. Dokument vyjmenovává 65 nemovitostí a přiznává také vedlejší příjem ve výši zhruba 30 milionů korun. Z toho 28 milionů korun ohlásil jako příjem ze své živnosti, milion a půl z pronájmu a 400 tisíc korun za členství v Radě Českého rozhlasu.
Většina tohoto majetku a příjmů v předchozím přiznání ke konci roku 2019 chybí. Na třech stranách tehdy jako šéf vinohradské nemocnice nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a podle webu Seznam Zprávy neuvedl žádný vedlejší příjem.
„Je to nepříjemná záležitost, hrubě se mi to nelíbí a jsem kvůli tomu naštvaný. Ministrovi jsem proto napsal dopis, ve kterém jsem mu dal termín, aby mi vše vysvětlil. Zejména veškerá daňová a majetková přiznání, a to i za dobu, kdy byl ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Chci také vidět smlouvy, s nimiž je spojován on i nemocnice. Chci také vysvětlit, za jakých okolností byly mezi ním a nemocnicí nebo podřízenými organizacemi smluvní vztahy uzavírány. Pan ministr by tak měl učinit do pátku,“ uvedl k situaci Babiš.