Zatímco v loňském roce policisté většinou řešili nedodržování koronavirových opatření domluvou, letos rozdávají mnohem více pokut. Občané totiž restrikce čím dál méně dodržují. Přitom v případě, že člověk poruší karanténu a vyjde mezi lidi, hrozí mu v nouzovém stavu až osm let vězení za šíření nakažlivé nemoci.
Pobyt za mřížemi riskoval například 67letý muž ze Sokolovska, který se přes nařízenou karanténu pohyboval s covidem po náměstí Kraslic. Jeho toulky nakonec skončily ve vazební cele. Informoval o tom web iDNES.cz.
Případ muže z Kraslic ale naneštěstí není ničím neobvyklým. Za celý loňský rok policie řešila 39 takových případů – jenže jen za leden a únor roku 2021 jich eviduje už 24. Stejně dynamicky roste i počet ostatních přestupků, kterých se lidé v souvislosti s porušením koronavirových opatření dopustí.
„V loňském roce jsme zjistili celkem 57 722 přestupků, z toho 14 569 přestupků projednali v příkazním řízení na místě a 16 078 přestupků oznámili příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání,“ vysvětlil tiskový mluvčí policie Ondřej Moravčík.
Řešení přestupků a případná výše pokuty se ale napříč kraji podle MF DNES liší. V Praze jsou strážníci, kteří krom policistů mohou pandemická provinění řešit, vcelku benevolentní. Naopak v Ostravě už řešili bezmála šest tisíc porušení vládních nařízení. Pouhá domluva přitom platila jen na 1 700 lidí, zbytek provinilců čekala pokuta či správní řízení. To v Nymburce a Rychnově nad Kněžnou si zatím strážníci vystačili jen se slovním cvičením, pokutu tam za porušování opatření neudělili ani jednu.
K nejpřísnějším pokutám v řádech tisíců až desetitisíců korun strážníci obecně přistupují jen v krajním případě. Například v Pardubicích jich loni rozdali pět, většinou za to mohl alkohol a agrese občanů. Ve Středočeském kraji v loňském roce vybrali na pokutách za porušování opatření přibližně 30 tisíc korun, v Ústeckém kraji už nashromáždili v pokutách 1,5 milionu.
Policie a hygienici ale nerozdávají peněžité tresty jen za nenošení respirátoru či porušení karantény. Výraznějšími částkami se trestají i další prohřešky. „Nejvyšší pokuty byly uloženy třem subjektům, které loni na jaře, v začátku epidemie, nabízely k prodeji na internetu v rozporu s mimořádnými opatřeními nedostatkové respirátory třídy FFP3 – výše pokuty činila u každého 15 tisíc korun,“ sdělila Vendula Ševčíková ze zlínské krajské hygieny.