Dohodáři dostanou náhrady
Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů v důsledku epidemie koronaviru náhrady 350 korun za den. Podmínkou mimo jiné bude, že odváděli nemocenské pojištění. Počítá s tím vládní novela, kterou ve středu beze změny a hladce schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Takzvaní dohodáři budou moci podle předlohy žádat o příspěvek zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem tedy dosáhnou až na 31 150 korun. Žádat budou moci lidé, kteří práci na dohodu vykonávali nejméně čtyři ze šesti měsíců před koronavirovou krizí.
Na rozdíl od živnostníků a společníků malých společností s ručením omezeným budou muset lidé pracující na dohody doložit tato ujednání a mzdové listy, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Vyřizování žádostí tak bude delší.
Podle odhadu ministerstva financí bude mít na podporu nárok asi 114 tisíc lidí. Česká správa sociálního zabezpečení na konci března evidovala 222 600 takzvaných dohodářů. Zhruba polovina z nich měla vedle toho ještě zaměstnání, druhá polovina byla odkázaná na příjem z práce na dohodu.
Na dohody často pracují samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi nebo studenti. Využívají se i u kratších úvazků.
Pozůstatek z doby Československa
Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) řekl, že tyto dohody jsou dědictvím po československé federaci, protože fungují pouze v Česku a na Slovensku. Podle něj se zneužívají v situacích, kdy by měly obě strany uzavřít klasický pracovní poměr se všemi právy a ochranou zaměstnance.
Podle Lukáše Wagenknechta (Piráti) je do budoucna potřeba odborná debata o částečných úvazcích, protože dohody se někdy zneužívají. Pro větší zastoupení pružných úvazků na trhu práce se vyslovila i Šárka Jelínková (KDU-ČSL). Nedávno schválená možnost sdílených pracovních míst podle ní nepředstavuje funkční systém.
Na dohodu o pracovní činnosti se nesmí odpracovat víc než 20 hodin týdně. Pokud je odměna přes 3 000 korun měsíčně, odvádí se pojistné. Dohoda o provedení práce zahrnuje nejvýš 300 hodin za rok. Pokud výdělek přesahuje deset tisíc korun, platí se z něj sociální a zdravotní odvody.
O kompenzační bonus 500 korun denně budou moci podle novely zpětně žádat i osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společnostní s ručením omezeným, kteří za koronavirové krize souběžně pracovali na pojištěnou dohodu. Dosud jsou ze státních podpor vyloučení. Souběh čerpání obou příspěvků ale možný nebude.