Vědci z Marylandské univerzity přišli s novými výsledky studie o šíření koronaviru. Zjistili, že člověk, který je nakažen variantou alfa vydechuje do ovzduší 43- až 100krát více viru než člověk, který se nakazil původním kmenem viru. Odborníci nyní předpokládají, že varianta delta je ještě nakažlivější. Vir se podle nich vyvíjí tak, aby se lépe přenášel vzduchem.
V době provádění studie v USA dominovala varianta alfa, proto se na ni odborníci zaměřili ve svém výzkumu. „Naše nejnovější studie přináší další důkazy o významu přenosu viru vzduchem,“ poznamenal jeden z jejích autorů doktor Don Milton. Zjistili, že lidé, kteří jsou nakaženi variantou alfa, vydechují do ovzduší až 100krát více částic viru, než tomu bylo u první varianty covidu, píše web sph.umd.edu.
Podle vědců za tím stojí schopnost viru vyvíjet se tak, aby se lépe přenášel vzduchem. „Náš výzkum naznačuje, že se další nové varianty stále lépe šíří vzduchem. Kromě očkování tak musíme zajistit i dostatečné větrání a nosit přiléhavou ochranu úst a nosu, abychom šíření viru zastavili,“ dodal Milton.
K tomuto výsledku odborníci dospěli díky tomu, že množství vydechovaného viru bylo 18krát větší, než by se dalo přisuzovat zvýšenému množství viru na nosní sliznici a ve slinách. „Věděli jsme, že u varianty alfa je obsah viru zvýšený. Následně se mohl z úst a nosu přenášet skrze kapénky do okolí nakaženého. Naše studie však ukázala, že se obsah viru ve vydechovaných aerosolech ještě zvyšuje,“ vysvětlila další autorka studie Jianyu Laiová.
Právě to naznačuje, jak se virus vyvíjí a přizpůsobuje pro další šíření. Následně se vědci rozhodli ověřit, zda obličejové masky snižují virovou nálož, kterou lidé nakažení covidem vydechují do vzduchu. Po zakrytí obličeje pacienta se množství virových částic ve vzduchu snížilo zhruba na 50 procent. To dokazuje, že ani ochrana úst a nosu plně nechrání okolí nakaženého před možnou nákazou.
„Z této práce si lze odnést následující poselství: Koronavirus může při vydechování sílit a roušky mohou jeho virovou nálož snížit,“ dodala spoluautorka studie doktorka Jennifer Germanová. Odborníci mimo jiné doporučují, aby lidé více větrali, používali čističky vzduchu a nosili ochranu úst a nosu.