CNN Prima News částice

částice

Výpis příspěvků ke štítku „částice“

Český robot má pomoci lidem s rakovinou štítné žlázy. Jak průlomová technologie funguje?

Nově vyvíjené české robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky průlomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinut v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.

Varovný objev českých vědců. Jako první na světě našli mikroplasty v plodové vodě i placentě

Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě. S těmito zjištěními přišli po více než desetileté spolupráci vědci z Hornicko-geologické fakulty a Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO a lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky LF OU a FNO. Výsledky studie byly publikovány v prestižním časopise Chemosphere. Ostravští vědci se problematice částic v lidském organismu věnují řadu let a svým výzkumem přinesli důležité poznatky.

Norma Euro 7 dopadne i na elektromobily. Auta musí splnit přísné podmínky pro brzdy

Nástup platnosti emisní normy Euro 7 se stále odkládá, řešit totiž bude i problémy spojené s elektromobilitou. Kromě produkce emisních částic spalovacími motory se zaměří také na znečišťování životního prostředí brzdovým systémem, což se logicky přímo týká i vozidel s jiným než výlučně spalovacím pohonem. Elektromobily by vzhledem ke své vyšší hmotnosti mohly být dokonce v nevýhodě.

Lidé s mutací alfa vydechují až stokrát víc viru. Delta je ještě horší, tvrdí vědci

Vědci z Marylandské univerzity přišli s novými výsledky studie o šíření koronaviru. Zjistili, že člověk, který je nakažen variantou alfa vydechuje do ovzduší 43- až 100krát více viru než člověk, který se nakazil původním kmenem viru. Odborníci nyní předpokládají, že varianta delta je ještě nakažlivější. Vir se podle nich vyvíjí tak, aby se lépe přenášel vzduchem.

Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě

Až doposud se vědci domnívali, že veškeré fyzikální zákony, které určují podmínky v celém vesmíru, vycházejí ze čtyř základních sil – gravitace, elektromagnetismu a takzvané silné a slabé interakce, které nastavují rovnováhu v atomovém jádru. Teď ale výzkumníci z amerického Illinois při pokusu zjistili, že na jednu z elementárních částic působí ještě jedna dosud neprozkoumaná síla.

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Až osm a půl milionu respirátorů FFP2 v Německu od třinácti dodavatelů nechrání proti koronaviru tak, jak by měly. Vyplývá to z testů společnosti Dekra, která se specializuje na kontrolu a certifikaci výrobků. Podle ní standardně používané testy pro respirátory nejsou vyvinuté na sledování jejich odolnosti vůči virům, ale soustředí se na to, zda splňují podmínky týkající se bezpečnosti práce.

Návod na perfektní roušku, kterou zvládnete vyrobit i doma. Je účinnější než respirátor

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci posvětil, že dobrou ochranou proti šíření koronaviru je nošení dvou roušek naráz. Ovšem takováto varianta s sebou přináší rizika. Vědci z polytechnické univerzity ve Virginii uvádějí, že mnohem efektivnější je použití jedné roušky, která má dvě vnější vrstvy, mezi nimiž se nachází filtr – například vakuový sáček.