Budou infekce do 30 let zabíjet více než rakovina? Hrůzný výhled lze zvrátit, má to svá „ale“
částice
Výpis příspěvků ke štítku „částice“
Romantická i nebezpečná mlha. Jak záhadný jev vzniká a kde byla v historii nejhorší?
Mlha může být pro někoho symbol romantiky, pro druhého noční můra na silnici. Co se skrývá za tímto tajuplným přírodním jevem, který umí okouzlit, ale i paralyzovat celé oblasti? Prozradíme vám, jak mlha vzniká, z čeho se skládá, a přidáme i pár zajímavostí, které vás dostanou. Připravte se na cestu do hlubin jednoho z nejzáhadnějších meteorologických fenoménů!
Blíží se masivní erupce indonéské sopky. Vědci varují před katastrofálními následky
Erupce indonéské sopky Mount Tambora se blíží a nese s sebou riziko chaosu, na které lidstvo není připraveno. Informuje o tom americká stanice CNN. Podle vědců by v důsledku výbuchu kvůli klimatické krizi mohlo dojít k nedozírným následkům na životech lidí i ekonomice. Někteří vědci proto volají po přípravě plánů, jak by se lidstvo v případě masivní erupce mělo zachovat.
Coca-Cola stahuje z obchodů 26 milionů lahví. Varuje před „kovovými částicemi“ v nápojích
Společnost Coca-Cola stahuje z rakouského trhu zhruba 26 milionů lahví svých oblíbených nápojů. Podle prohlášení výrobce mohou některé z nich obsahovat „kovové částice“. Na vině má být technická závada při výrobě, uvedla rakouská pobočka nápojového giganta podle webu Mirror. Problém se má týkat nejen limonád Coca-Cola, ale také nápojů Fanta či Sprite, byť ve výrazně menší míře. Nejde zdaleka o jediný problém, který společnost musela v poslední době řešit. Jen před pár týdny se omlouvala zákazníkům za chybu, protože na některých svých nápojích uvedla, že jsou bez cukru.
Český robot má pomoci lidem s rakovinou štítné žlázy. Jak průlomová technologie funguje?
Nově vyvíjené české robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky průlomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinut v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.
Varovný objev českých vědců. Jako první na světě našli mikroplasty v plodové vodě i placentě
Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě. S těmito zjištěními přišli po více než desetileté spolupráci vědci z Hornicko-geologické fakulty a Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO a lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky LF OU a FNO. Výsledky studie byly publikovány v prestižním časopise Chemosphere. Ostravští vědci se problematice částic v lidském organismu věnují řadu let a svým výzkumem přinesli důležité poznatky.
Některé části Česka v noci zasáhne písek ze Sahary. Řidiči by měli být na pozoru
Na území Česka míří saharský prach. Jeho částice by se měly v noci snést společně s deštěm na jižní Moravu a Slezsko. Podle meteorologů však koncentrace není v porovnání s předchozími epizodami vysoká a nepřinese žádná velká rizika. Na pozoru by měli být hlavně řidiči.
Jeden čajový sáček uvolní do nápoje 14 miliard plastových částeček. Škodí lidskému zdraví?
Čajové sáčky jsou zdrojem mikroplastů. Několik vědeckých studií v poslední době varovalo před obrovským množstvím částeček, které se tímto způsobem dostávají do lidského těla. Jaký to má dopad na naše zdraví?
Největší kroupy měřily i půl metru. Expert popisuje, jak vznikají a co je to train efekt
Komplikují lidem život a ničí majetek včetně zahrádek nebo karosérií aut. Kroupy jsou v posledních dnech v Česku na denním pořádku. Jak ale vznikají a čím se vyznačují další specifické jevy, které můžeme na obloze spatřit?
Norma Euro 7 dopadne i na elektromobily. Auta musí splnit přísné podmínky pro brzdy
Nástup platnosti emisní normy Euro 7 se stále odkládá, řešit totiž bude i problémy spojené s elektromobilitou. Kromě produkce emisních částic spalovacími motory se zaměří také na znečišťování životního prostředí brzdovým systémem, což se logicky přímo týká i vozidel s jiným než výlučně spalovacím pohonem. Elektromobily by vzhledem ke své vyšší hmotnosti mohly být dokonce v nevýhodě.
Omikron ohrožuje svět. Které respirátory vás před ním ochrání nejlépe?
Omikron je mnohem nakažlivější než předchozí varianty koronaviru. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je příčinou prudkého nárůstu výskytu covidu ve velké části Spojených států, kde tvoří více než 73 procent nových infekcí. Který typ roušek je pro ochranu před omikronem nejlepší?
Lidé s mutací alfa vydechují až stokrát víc viru. Delta je ještě horší, tvrdí vědci
Vědci z Marylandské univerzity přišli s novými výsledky studie o šíření koronaviru. Zjistili, že člověk, který je nakažen variantou alfa vydechuje do ovzduší 43- až 100krát více viru než člověk, který se nakazil původním kmenem viru. Odborníci nyní předpokládají, že varianta delta je ještě nakažlivější. Vir se podle nich vyvíjí tak, aby se lépe přenášel vzduchem.
Další průšvih pro Modernu. V Japonsku objevili v dávce vakcíny černé částečky
V Japonsku stahují šarži americké vakcíny Moderna, v jedné dávce totiž lékárník zpozoroval neznámé černé částice. Očkování z této řady přitom už dostaly tisíce lidí. Děje se tak jen pár dní poté, co úřady v asijské zemi musely stáhnout jinou várku Moderny, která byla kontaminovaná a způsobila smrt dvou lidí.