Říjnové volby z karantény
Lidé, kteří budou během krajských a senátních voleb v karanténě, budou moci volit z auta pouze ve středu 30. září. Dalšími variantami jsou volby ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Ve středu o tom informovalo ministerstvo vnitra a představilo změnu volebního zákona.
„V zákoně zůstávají tři možnosti volby. Drive-in, což znamená, že volič odvolí v průjezdní místnosti z vozidla, dále v uzavřených pobytových zařízeních a u vytvořených speciálních mobilních volebních komisí,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček ve středu na tiskové konferenci.
Náměstek Petr Mlsna ho následně doplnil s tím, že volby z auta budou probíhat ve středu 30. září, tedy dva dny před dosud vyhlášeným termínem, od 7 do 15 hodin. V každém ze 78 okresů by mělo být jedno drive-in místo a na fungování každého z nich budou na místě dohlížet vždy tři vojáci.
Z karantény volit půjde. Vláda se s opozicí shodla na třech možnostech
Kvůli koronaviru budou moci voliči v nadcházejících senátních a krajských volbách volit třemi novými způsoby. Jedním z nich je drive-in, tedy možnost volit z auta. Budou také zavedeny zvláštní volební okrsky a výjezdní volební komise. Podle ministerstva vnitra se na těchto výjimečných opatřeních shodly všechny parlamentní strany.
V praxi by to podle Mlsny mělo probíhat tak, že člověk v autě přijede, prokáže se buď neschopenkou nebo potvrzením od praktického lékaře, že má nařízenou karanténu a průkazem totožnosti. Dále zamíří do prostoru, kde bude mít na volbu soukromí.
Stejné týmy, které mají dohlížet na drive-in hlasování pak budou v pátek a také v sobotu, podle počtu žádostí, objíždět voliče v karanténě, kteří zvolí volbu pomocí výjezdní komise.
Ministerstvo zavrhlo nápady na korespondenční volbu nebo využité volebního zmocněnce.
„Za mě jsme dosáhli kompromisu, který je dobrý a umožní těm, kteří by přišli o volební právo, odvolit," doplnil Hamáček.
Navržené změny ve volebním zákoně musí ještě schválit vláda, což by se podle Hamáčka mělo stát 17. srpna, následně by se 19. srpna sešla Poslanecká sněmovna. Do konce srpna pak Hamáček očekává, že změny zákona schválí i Senát a podepíše prezident tak, aby začátkem září měly volební komise aktuální informace.
V zákoně bude navrženo i zvýšení základních odměn pro členy volebních komisí z 1 800 korun na 2 300 korun.