Ministr Lipavský je v Kyjevě. Čeká ho debata s premiérem Ukrajiny, spekuluje se i o Zelenském

 Šéf české diplomacie Lipavský zahájil návštěvu Ukrajiny.

Lipavský přijel do Kyjeva

Český ministr zahraničí Jan Lipavský v pátek přijel do Kyjeva, kde zahájil svou v pořadí čtvrtou pracovní návštěvu Ukrajiny od začátku rozsáhlé ruské invaze před bezmála třemi lety. Setká se mimo jiné se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou.

Návštěva šéfa české diplomacie začíná den poté, co Rusko vypustilo na Ukrajinu jednu ze svých nejnovějších raket středního doletu, vybavenou nejadernou bojovou hlavicí.

ČTĚTE TAKÉ: Hájila Trumpa v jeho kauze, teď ji budoucí prezident navrhl na post ministryně spravedlnosti

Podle prezidenta Vladimira Putina šlo o reakci na kroky Západu, který Kyjevu dovolil použít dodané střely proti cílům na ruském území. Evropská unie odpal označila za novou eskalaci ze strany Moskvy.

Mikulecký: Strašením o jaderném útoku Putin oslabuje svou pozici. Rusko sám žene do kouta

Pokud bude ruský prezident Vladimir Putin hovořit o dronových útocích z Ukrajiny jako o zámince k jaderné odvetě, ale nebude reagovat, oslabí tím svou pozici v očích Rusů, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Nová jaderná doktrína podle něj znamená pouze zdvižený prst navíc a vágnější formulace, které Putina, potažmo celé Rusko ženou do kouta.

Lipavského po cestě vlakem přivítala na kyjevském nádraží pracovnice protokolu ukrajinského ministerstva zahraničí, český velvyslanec v Kyjevě Radek Pech a ukrajinský velvyslanec v Praze Vasyl Zvarych.

Kromě jednání s jeho resortním kolegou Sybihou čeká českého ministra také diskuse s premiérem Denysem Šmyhalem. Zatím není jisté, zda se Lipavský sejde též s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Česko patří na mezinárodním poli k největším podporovatelům Ukrajiny v její už déle než 1000 dní pokračující obraně před ruskou agresí a bylo mezi prvními, kdo Kyjevu dodal těžkou výzbroj.

Letos Praha zahájila iniciativu, jejímž cílem je získávat pro Ukrajinu dělostřeleckou munici ze zemí mimo EU. Lipavský v čele české diplomacie vyvíjí úsilí, aby ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu v EU, která umožní pohyb pouze v rámci hostitelské země, a nikoli po celém schengenu.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února 2022 a v současnosti okupuje asi pětinu její rozlohy, včetně poloostrova Krym, protiprávně anektovaného už na jaře 2014. Ukrajinské jednotky se v posledních měsících snaží zadržovat mohutnou ruskou ofenzivu, která se soustřeďuje zejména v oblasti Donbasu na východě země.

Rusku se za značných ztrát na lidech i technice daří sice pomalu, ale setrvale postupovat. Kyjev tvrdí, že potřebuje větší pomoc Západu, aby měl šanci ruský nápor zadržet.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hnutí STAN by ve volbách přeskočilo ODS. V průzkumech kraluje ANO, zvedají se komunisté

Tagy: