Počty nově nakažených nemocí COVID-19 sice mírně rostou, ale přesto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neočekává, že by nás na podzim čekal další celoplošný lockdown. Ukazuje se tedy jistá paralela s loňským srpnem, kdy i přes rostoucí čísla byla vyjádření politiků stále pozitivní a premiér Andrej Babiš (ANO) dokonce hovořil o tom, že jsme „best in covid“. Loňský srpen ukazuje, jak se covid nesmí podcenit.
„Neočekáváme zásadní zhoršení, jaké bylo loni. Proto nepředpokládáme, že by došlo k plošnému striktnímu lockdownu. Mohou být určitá opatření typu omezení hromadných akcí a podobně, pokud se situace výrazně zhorší. Ale asi k tomu nedojde,“ řekl Vojtěch v rozhovoru pro Lidové noviny.
Dá se tedy letošní vývoj epidemie srovnávat s loňským rokem? Na první pohled platí dnes přísnější opatření než před rokem. Vloni nebylo povinné nosit ochranu úst ve vnitřních prostorách s výjimkou pražského metra. Nikdo z obyvatel nebyl ještě naočkován, pouze pár tisíc lidí nemoc prodělalo. Přesto v loňském a letošním srpnovém vývoji nacházíme jisté paralely.
Vládní kroky mimo realitu. Nová opatření pro hromadné akce či školy budí posměch
Vláda v posledních dnech přijala řadu nových protiepidemických opatření, která však jsou podle uživatelů sociálních sítí v rozporu s reálným životem v České republice. Navýšení počtu usazených u jednoho stolu působí komicky v situaci, kdy jej nedodržuje ani samotná ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pořadatelé hromadných akcí se zase chytají za hlavu například kvůli novým pravidlům pro návštěvníky. Absurdně pro mnohé působí také zákaz zpívání pro neočkované děti ve školách.
Na začátku srpna věštil Babiš z koule dobrou budoucnost a sám vyrazil na dovolenou. Na rostoucí čísla však upozorňoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Dokud se neobjeví vakcína, žijeme s tygrem v kleci. Podzim nemusí být jednoduchý,“ varoval.
Od poloviny srpna už bylo jasné, že čísla skutečně konstantě rosou. Vojtěch proto oznámil na 1. září 2020 návrat roušek do vnitřních prostor a MHD. 19. srpna totiž prokázalo přibližně 7500 testů 313 nakažených. To je přibližně o sto pozitivních více, než bylo letos. 18. srpna 2021 z takřka 80 tisíc provedených testů bylo pozitivních 206.
Přesto premiér Babiš loni 19. srpna uvedl, že se mu rozhodnutí o návratu roušek vůbec nelíbí. Druhý den tak Vojtěch po schůzce s premiérem oznámil, že se v komerčních prostorách a školských zařízení nakonec roušky nosit nebudou.
Vir není tak agresivní, chlácholil národ Babiš
Již 21. srpna 2020 překročil počet nově nakažených 500 za den (přibližně o 300 více než v těchto dnech při mnohonásobně více provedených testech). Proti návratu roušek vystoupil i předseda ODS Petr Fiala. Babiš zase uvedl, že virus již není tolik agresivní jako na jaře. Chválil se také, jak dobře funguje chytrá karanténa.
Tempo vakcinace v Česku prudce padá. Do odlehlých míst míří mobilní očkovací týmy
Tempo vakcinace v České republice zřetelně zpomaluje. Zatímco se ještě začátkem července očkovalo v průměru kolem 100 tisíc lidí ve všední dny, tak v polovině srpna toto číslo kleslo na 40 tisíc. Úpadek tempa pokračuje i přes snahu vlády a jednotlivých samospráv tento trend zvrátit například otevíráním očkovacích center bez nutnosti registrace či za pomoci mobilních očkovacích týmů.
„Musíme vnímat i realitu, že vir se mění a dnes je slabší, než byl na jaře. Takže opatření, která byla učiněna, jsou dostatečná a dobrá. Musí se to řídit skrze epidemiologický semafor. Samozřejmě do toho přichází i ekonomický pohled. Už to není jako za první vlny, kdy jsme udělali vše, co epidemiologové řekli. Při rozvolňování jsme si pak dovolili mít jiné názory, koukat na to víc z ekonomického pohledu, a tak je to i dneska,“ řekl tehdy v rozhovoru pro MF Dnes.
Pár dnů na to skončil na ministerstvu poradce Rastislav Maďar, který s kroky vlády nesouhlasil. Naopak šéf Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek hovořil podobně jako Babiš a tvrdil, že se Česko dostalo do bodu, kdy by mělo covid začít brát pouze jako obyčejnou respirační nemoc.
Srpen zakončil premiér dnes již legendární hláškou při debatě ve Slovinsku, kde prohlásil, že je Česko „Best in covid“. V následujících měsících se bohužel ukázalo, že Česko je vše, jen ne „nejlepší v covidu“.