Tempo vakcinace v České republice zřetelně zpomaluje. Zatímco se ještě začátkem července očkovalo v průměru kolem 100 tisíc lidí ve všední dny, tak v polovině srpna toto číslo kleslo na 40 tisíc. Úpadek tempa pokračuje i přes snahu vlády a jednotlivých samospráv tento trend zvrátit například otevíráním očkovacích center bez nutnosti registrace či za pomoci mobilních očkovacích týmů.
Téměř každý dospělý občan v Česku, který má o očkování zájem, již obě dávky vakcíny dostal. Bojuje se tak o ty nerozhodnuté. Tempo očkování upadá, což lze pozorovat v mezitýdenním srovnání. Zdravotníci v pátek aplikovali 46 731 dávek vakcíny proti COVID-19, tedy zhruba o 9 500 méně než před sedmi dny.
Také dosažení takzvané kolektivní imunity, kdy se hovoří o potřebě naočkovat alespoň 70 % populace, je v nedohlednu. Dnes je plně naočkováno pouze 49,5 % českého obyvatelstva, alespoň jednu dávku obdrželo 54,3 % občanů. Zatímco na začátku léta se ještě počítalo, že by k dosažení kolektivní imunity mohlo dojít počátkem září, se snižujícím se tempem vakcinace se toto datum posouvá až na polovinu listopadu.
███████▒▒▒▒▒▒▒▒ (49,47 %, +0,4 %)
— Očkujeme v ČR (@ockujeme) August 14, 2021
5 642 727 prvních dávek (+8 099 včera)
5 127 000 druhých dávek (+36 938 včera)
170 430 jednorázových dávek (+1 692 včera)
Ø rychlostí za poslední týden zbývá 94 dní ke kompletní proočkovanosti 70 % obyvatelstva (16. 11. 2021)
Problémem je, že téměř čtvrtina Čechů se nechce nechat proti covidu očkovat. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), kde se negativně k očkování vyjádřilo v červnu 23 % občanů. „Odmítačů“ ale pomalu ubývá, v únoru vakcínu nechtělo 33 % lidí, v dubnu 26 %.
Očkování bez registrace
O doposud nerozhodnuté lidi vláda či samosprávy bojují tím, že jim vakcinaci co nejvíce přibližují. K dispozici tak občané mají nová očkovací centra bez registrace v řadě nákupních center či na nádraží. Otevřela je například Praha, Brno, Ostrava či Olomouc.
Další cestou, jak se dostat k očkování, je využít přítomnost mobilních týmů, které v některých krajích vyjely nebo v brzké době vyrazí do terénu. Jejich cílem jsou zejména odlehlé obce a sociálně vyloučené lokality, kde úřady evidují menší zájem o očkování, nebo kde žijí lidé, pro které jsou hůře dostupná vakcinační centra ve městech.
Například na Moravě a ve Slezsku bylo počátkem srpna očkování nabídnuto neregistrovaným zájemcům ve Vítkově na Opavsku, Osoblaze na Bruntálsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku, využilo jej přes 500 lidí. Problém s nižší proočkovaností je v těchto oblastech dán jejich geografickým umístěním nebo demografickým složením obyvatelstva. Kraj chce s výjezdy týmů pokračovat, kvůli přeočkování se vrátí do míst, kde už byly, a míří i do nových lokalit.
V Praze vyjíždí od července vstříc lidem, kteří se k očkování neregistrovali, nezískali termín nebo s vakcinací váhají, očkovací autobus. Hojně navštěvovaná místa ve městě má objíždět do druhé poloviny září. Tři očkovací týmy pak působí ve středních Čechách, kde má alespoň jednu dávku očkování na 66 % obyvatel, což je nejvíce mezi kraji. Nicméně lidé z tohoto regionu jezdí na očkování i do metropole.