Evropa? Patetičtí parazité a vyžírky. Únik z chatu ukázal postoj Trumpových lidí ke spojencům

Fatální bezpečnostní selhání Trumpova týmu

Z úniku informací z tajného chatu amerických představitelů o úderu na Jemen vyplývá, co si lidé kolem prezidenta Donalda Trumpa myslí o Evropě. Ministr obrany Pete Hegseth ji mimo jiné označil za patetickou a mluvil o i „evropském vyžírkovství“. Podle Nathalie Tocciové, ředitelky italského Institutu mezinárodních vztahů, kterou citoval The New York Times, dobré transatlantické vztahy skončily.

Trumpovi představitelé požadují větší evropské vojenské výdaje a zpochybňují hodnoty kontinentu. Uniklé zprávy ukazují hloubku rozkolu. Představitelé administrativy své pohrdání Evropou nezamlčují, zdá se však, že za zavřenými dveřmi je ještě výraznější, než se jevilo, napsal web The New York Times.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Idiot, říkají o Waltzovi lidé z Bílého domu. Přijde Trumpův poradce kvůli únikům o práci?

Na zveřejnění části konverzace mezi vysoce postavenými představiteli Trumpovy administrativy reagovali Evropané podrážděně. Diskuse o plánovaném úderu na Jemen byla plná komentářů, které je vykreslovaly jako geopolitické parazity. „Nesnáším, když se to zase vyplatí Evropanům,“ napsal viceprezident JD Vance – tvrdil, že z mise bude mít Evropa mnohem větší prospěch než Spojené státy. „Plně sdílím váš odpor k evropskému vyžírkovství,“ odpověděl později Pete Hegseth, ministr obrany. „Je to patetické,“ dodal velkými písmeny.

Člen chatu podepsaný „SM“, o němž se předpokládá, že je Stephen Miller, vrchní poradce prezidenta Trumpa, navrhl, aby Egypt a Evropa operaci Spojeným státům kompenzovaly. „A pokud to Evropa neuhradí, tak co? Pokud USA úspěšně obnoví svobodu plavby za cenu velkých nákladů, je třeba za to získat nějaký další ekonomický zisk,“ napsal SM.

Rána pro transatlantické vztahy

Pro evropsko-americké vztahy jde o velkou ránu. „Je jasné, že transatlantické vztahy, jaké byly, skončily. V nejlepším případě panuje lhostejné opovržení,“ uvažovala Nathalie Tocciová, ředitelka italského Institutu mezinárodních vztahů, která dříve radila jednomu z nejvyšších představitelů Evropské unie, „v horším případě je tu aktivní snaha podkopat Evropu,“ dodala.

Washington se vůči Evropě rázně vyjadřuje již několik měsíců. Trump představil plány na uvalení vysokých cel. Evropská unie prý byla vytvořena proto, aby „oj***la“ Ameriku, pronesl. Opakovaně také požadoval, aby Evropa výrazně více investovala do obrany, a pohrozil, že nepřijde na pomoc zemím, které nebudou dostatečně platit. Zároveň projevil zájem získat Grónsko, které politicky náleží Dánsku.

Změny, jaké jsme neviděli od roku 1945

Christel Schaldemoseová, dánská politička, která je středolevicovou poslankyní Evropského parlamentu, uvedla, že způsob, jakým Spojené státy v poslední době hovoří o EU, „nikomu nepomáhá“. „Mohli bychom spolu začít mluvit jako spojenci, a ne jako nepřátelé?“ ptala se.

Vzhledem k postoji Ameriky vůči Evropě představitelé kontinentu uvažují o budoucnosti, kdy ceněné vztahy, na nichž se po desetiletí budoval relativní mír a prosperita, možná už nikdy nebudou takové, jako dřív, napsal The New York Times. „Mezinárodní řád prochází změnami, jaké jsme neviděli od roku 1945,“ prohlásila minulý týden nejvyšší diplomatka EU Kaja Kallasová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Průlom v jednáních? USA uzavřely s Ruskem i Ukrajinou dohodu, Kreml ji vzápětí zpochybnil

Tagy: