CNN Prima News občanská válka

občanská válka

Výpis příspěvků ke štítku „občanská válka“

Šéf vagnerovců promluvil o tažení na Moskvu. Jeho žoldnéři mají tábor v Bělorusku, tvrdí média

Aktualizováno

Šéf ruské Vagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin zveřejnil první prohlášení na komunikační platformě Telegram po téměř dvoudenní odmlce. V audionahrávce podle Reuters uvedl, že cílem nedávného tažení jeho bojovníků na Moskvu nebylo svrhnout ruské vedení, ale že tento odpor ukázal na závažné problémy v Rusku. Vagnerovci se mezitím přesouvají do Běloruska, kde za tímto účelem vzniká tábor pro asi osm tisíc lidí, píší média s odkazem na ruský investigativní portál Vjorstka. Informaci ovšem následně zpochybnila běloruská opoziční monitorovací skupina.

Just: Prigožinův fešácký azyl a zastavení vzpoury loutkou? Pro kritiky je Putin slabý vůdce

Vzpouru v Rusku prezident Vladimir Putin nezastavil osobně, ale skrze „loutku z Běloruska“. Zrádce, jak označil vagnerovce, slíbil potrestat – to se nestalo a Jevgenij Prigožin získal fešácký azyl. Pro kritiky je slabým vůdcem. V pořadu Nový den to uvedl spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Vysvětlil, proč vzpoura šéfa Vagnerovy skupiny tak rychle skončila i to, co se žoldnéři bude nyní.

Ukrajina v EU? Země v občanské válce těžko, řekl Kobza. Sprostá lež, sepsul ho Lipavský

Umím si představit, že jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské unie (EU) začnou ještě letos, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Poslanec Jiří Kobza (SPD) si ale Ukrajinu v EU představit neodvede, jelikož jde o zemi „zmítanou občanskou válkou“. Jeho slova Lipavský označil za sprostou lež s tím, že na Ukrajině není občanská válka, ale že byla napadena Ruskem.

Občanská válka, Mao Ce-tung, SSSR i USA. Co navždy rozdělilo Čínu a Tchaj-wan?

Od té doby, co šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan, znovu naplno vypuklo vojenské napětí mezi pevninskou Čínou a de facto nezávislým demokratickým ostrovem, jehož území si asijský gigant nárokuje. Co však nevraživost mezi Čínskou lidovou republikou a Tchaj-wanem – rovněž známým jako Čínská republika – způsobilo? Pro pochopení celého sporu je třeba se vrátit do 20. století. Dva nesmiřitelné rivaly navždy rozdělila občanská válka i vlivy okolních mocností.

Mučení, vraždy i sexuální násilí. Němci v zásadním procesu poslali Syřana na doživotí

Čtyři tisíce případů mučení, 27 vražd a dva případy brutálního znásilnění. Takový účet za sebou zanechal někdejší plukovník syrské armády Anvar Raslan, který zároveň pracoval pro tajnou službu režimu Bašára al-Asada. Německý soud se odhodlal k historickému procesu, kdy 58letého Raslana – občana cizího státu – poslal na doživotí za mříže.