reklama
CNN Prima News občanská válka

občanská válka

Výpis příspěvků ke štítku „občanská válka“

Myanmarští povstalci se šikují proti vojenské juntě. Blíží se občanská válka?

Myanmarský odboj nabírá na síle a na pomoc zvenčí nečeká. Uvnitř povstaleckých táborů hluboko v džungli se dobrovolníci sami trénují na boj proti nepříteli – vládní armádě, která svrhla demokratickou vládu pod vedením Su Ťij. Statisíce lidí už musely kvůli pokračujícím bojům opustit své domovy. Podle lídrů povstaleckých skupin je země na pokraji občanské války. Do jednoho z těchto táborů se exkluzivně podívala CNN.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, varují před občanskou válkou

Francie zažívá v posledních týdnech velmi neklidné období. Přednedávnem totiž skupina vysloužilých armádních generálů dopisem varovala prezidenta Emmanuela Macrona, aby zatočil s islamismem, jinak v zemi hrozí občanská válka. Nyní přišel další dopis, tentokrát od vojáků v aktivní službě. I ti hlavu státu upozorňují, že islamismus je pro Francii nebezpečím, ale zároveň ho obviňují ze „zbabělosti, lhaní a perverze“.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu

Otevřený dopis z řad vysloužilých generálů je pro současnou Francii stále silným tématem. S názorem bývalých armádních špiček, že je třeba zatočit s islamismem, souzní většina Francouzů a zvedá se tak vlna proti prezidentu Macronovi. Tu se aktuálně daří ve svůj prospěch využít jeho soupeřka z minulých prezidentských voleb Marine Le Penová. Její popularita nyní strmě roste.

Varovali před radikálním islámem a laxní politikou. Francouzským vojákům hrozí vězení

Skupina generálů ve výslužbě, která přišla s otevřeným dopisem varujícím před radikálním islámem a možnou občanskou válkou ve Francii, ztratí svou výsluhu a privilegia daná hodností, uvedl podle Daily Mail v pátek šéf francouzských ozbrojených sil. Osmnácti aktivním důstojníkům, kteří se pod dopis podepsali, pak hrozí v krajním případě i vězení.

Francouzští generálové varují Macrona: Zatočte s islamisty, nebo hrozí občanská válka

Francouzi řeší otevřený dopis dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaný prezidentovi a vládě. V textu, který jako první minulý týden otiskl pravicový týdeník Valeurs Actuelles, varují mimo jiné před občanskou válkou a islamismem. Dopis zabodoval u krajní pravice, zatímco levice a vláda ho odsoudily, uvedla agentura DPA. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová označila text za nezodpovědný.

Loni dostal Nobelovu cenu míru. Letos poslal etiopský premiér proti rebelům armádu

V roce 2019 získal etiopský premiér Abiy Ahmed Nobelovu cenu míru za úsilí o dosažení míru a iniciativu při řešení pohraničního konfliktu se sousední Eritreou. Letos v listopadu poslal armádu proti rebelům v regionu Tigraj na severu země. Ofenziva si vyžádala v sobotu devět obětí mezi civilisty ve městě Adigrat. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na vedení etiopského státu Tigraj.

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama