reklama
CNN Prima News občanská válka

občanská válka

Výpis příspěvků ke štítku „občanská válka“

Mučení, vraždy i sexuální násilí. Němci v zásadním procesu poslali Syřana na doživotí

13. ledna 2022 20:21

Čtyři tisíce případů mučení, 27 vražd a dva případy brutálního znásilnění. Takový účet za sebou zanechal někdejší plukovník syrské armády Anvar Raslan, který zároveň pracoval pro tajnou službu režimu Bašára al-Asada. Německý soud se odhodlal k historickému procesu, kdy 58letého Raslana – občana cizího státu – poslal na doživotí za mříže.

Deset let od umučení Kaddáfího. Výstředního diktátora mnoho Libyjců dodnes oplakává

20. října 2021 17:13

Přesně před deseti lety zemřel diktátor Muammar Kaddáfí, který vládl železnou pěstí Lybii od roku 1969 až do občanské války v roce 2011. Během konfliktu ho vystopovali povstalci a dlouholetého vládce africké země umučili 20. října k smrti. Kaddáfí budí vášně dodnes, jedni ho považují za krutovládce, jiní za dobrodince, který přinesl Libyi mír.

Nikdy nevystoupil v médiích, teď povede Afghánistán. Kdo je muž, který sjednotil Tálibán?

2. září 2021 15:48

Afghánistán pod vládou Tálibánu jako nejvyšší hlava státu povede hlavní velitel radikálního hnutí Hajbatulláh Achúndzáda. Informoval o tom mluvčí Tálibánu. Achúndzáda však nebude figurovat jako prezident. Tato funkce by sice měla být obsazená, ale ten, kdo ji bude zastávat, se má stejně zodpovídat právě vůdci Tálibánu.

Myanmarští povstalci se šikují proti vojenské juntě. Blíží se občanská válka?

9. července 2021 07:04

Myanmarský odboj nabírá na síle a na pomoc zvenčí nečeká. Uvnitř povstaleckých táborů hluboko v džungli se dobrovolníci sami trénují na boj proti nepříteli – vládní armádě, která svrhla demokratickou vládu pod vedením Su Ťij. Statisíce lidí už musely kvůli pokračujícím bojům opustit své domovy. Podle lídrů povstaleckých skupin je země na pokraji občanské války. Do jednoho z těchto táborů se exkluzivně podívala CNN.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, varují před občanskou válkou

10. května 2021 19:31

Francie zažívá v posledních týdnech velmi neklidné období. Přednedávnem totiž skupina vysloužilých armádních generálů dopisem varovala prezidenta Emmanuela Macrona, aby zatočil s islamismem, jinak v zemi hrozí občanská válka. Nyní přišel další dopis, tentokrát od vojáků v aktivní službě. I ti hlavu státu upozorňují, že islamismus je pro Francii nebezpečím, ale zároveň ho obviňují ze „zbabělosti, lhaní a perverze“.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu

5. května 2021 22:14

Otevřený dopis z řad vysloužilých generálů je pro současnou Francii stále silným tématem. S názorem bývalých armádních špiček, že je třeba zatočit s islamismem, souzní většina Francouzů a zvedá se tak vlna proti prezidentu Macronovi. Tu se aktuálně daří ve svůj prospěch využít jeho soupeřka z minulých prezidentských voleb Marine Le Penová. Její popularita nyní strmě roste.

Varovali před radikálním islámem a laxní politikou. Francouzským vojákům hrozí vězení

30. dubna 2021 20:37

Skupina generálů ve výslužbě, která přišla s otevřeným dopisem varujícím před radikálním islámem a možnou občanskou válkou ve Francii, ztratí svou výsluhu a privilegia daná hodností, uvedl podle Daily Mail v pátek šéf francouzských ozbrojených sil. Osmnácti aktivním důstojníkům, kteří se pod dopis podepsali, pak hrozí v krajním případě i vězení.

Francouzští generálové varují Macrona: Zatočte s islamisty, nebo hrozí občanská válka

28. dubna 2021 00:26

Francouzi řeší otevřený dopis dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaný prezidentovi a vládě. V textu, který jako první minulý týden otiskl pravicový týdeník Valeurs Actuelles, varují mimo jiné před občanskou válkou a islamismem. Dopis zabodoval u krajní pravice, zatímco levice a vláda ho odsoudily, uvedla agentura DPA. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová označila text za nezodpovědný.

reklama