V etiopském státě Oromie propukly demonstrace kvůli zatím nevyjasněné smrti populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Ten byl podle policie zastřelen v pondělí večer na předměstí hlavního města Addis Abeby.
Tisíce zpěvákových fanoušků se vydaly k nemocnici, kam bylo v pondělí v noci převezeno jeho tělo, policie protestující rozháněla slzným plynem. Podle serveru BBC bylo při dnešních protestech v jiných městech zastřeleno nejméně sedm lidí. Hundessa se proslavil díky svým politickým textům, v nichž se často zaměřoval na práva etiopského etnika Oromů.
Davy zapalovaly vládní budovy, úřady vypnuly internet
Ve městě Chiro východně od etiopské metropole byli při úterních protestech zastřeleni dva lidé. Ve městě Adama jižně od Addis Abeby zastřelily pořádkové síly pět osob, desítky dalších byly zraněny, vládní budovy ve městě se ocitly v plamenech. Také v Addis Abebě se dnes ozývala střelba a protestující zapalovali pneumatiky. Etiopské úřady reagovaly na vlnu protestů přerušením internetového spojení v části země.
Zpěvákovo úmrtí vyšetřuje policie, Hundessa dříve uvedl, že mu někdo vyhrožoval smrtí. Jeho písně zněly při protestech, které vedly ke svržení předchozího etiopského premiéra. Žal nad zpěvákovou smrtí vyjádřil také předseda vlády Abiy Ahmed. Na Twitteru uvedl, že Etiopie přišla o jeden cenný život, a o zpěvákovi napsal, že byl skvělý.
Oromové, nejpočetnější etiopské etnikum, si dlouhodobě stěžují na to, že jsou jejich zájmy přehlíženy. Na přelomu let 2015 a 2016 zemřelo při nepokojích v Oromii téměř 700 lidí. Protivládní protesty vedly nakonec k tomu, že tehdejšího premiéra Hailemariama Desalegna nahradil v roce 2018 současný premiér Ahmed, který sám patří k etniku Oromů. V roce 2019 byl oceněn Nobelovou cenou za mír především díky tomu, že se mu podařilo uzavřít mír s Eritrejí. Cenu získal částečně i za prosazení reforem v Etiopii.