Paní Ludmile ze Suchého u Teplic zemřel koncem listopadu manžel na COVID-19. Jednačtyřicetiletá vdova se nyní stará o tři děti sama. Největší obavy má momentálně ze staré střechy, která je na odpis. „Oprava vyjde na 450 tisíc. S manželem bychom si poradili, ale takhle…,“ svěřila se zoufalá žena. Příběh přinesl deník Blesk.
Manželství Ludmily a jejího muže trvalo téměř 17 let. Její manžel nikdy nebyl nemocný, nekouřil a vyhýbal se alkoholu. Aktivně hrál také fotbal. „Začátkem listopadu přišel domů s tím, že má vyšší teplotu a rýmu,“ popsala žena. Původně si myslel, že se nachladil na stavbě, na které pracoval. „Jenže za další čtyři dny mu vyskočila horečka a měl potíže s dýcháním. To už jsem volala záchranku,“ pokračovala.
David Stypka i babička Dáša. Lidé přiřadili křížkům jména, truchlí za oběti covidu
Svíčky, květiny a jména blízkých, kteří zemřeli kvůli covidu. Staroměstské náměstí v Praze se proměnilo v obří pietní místo, kam lidé přicházejí uctít památku více než 25 tisíc obětí koronaviru. Tisíce křížků, které na náměstí namaloval spolek Milion chvilek, měly zmizet v pondělí odpoledne. Nakonec se vedení Prahy rozhodlo, že je tam nechá, dokud je nesmyje déšť.
Muže převezli do nemocnice, kde dostal kyslíkovou masku, jeho zdravotní stav se ale stále zhoršoval. „Psal mi, jestli jsme doma v pořádku, že klidně podepíše reverz a přijede za námi. Jenže večer už telefon nezvedal, uvedli ho totiž do umělého spánku. Krátce na to zemřel,“ popsala paní Ludmila. V nemocnici strávil její manžel 20 dní, z toho 17 byl v umělém spánku. „Remdesivir ani jiné podobné léky mu nezabraly, 80 procent plic měl poškozených. Můj muž boj s touto nemocí prohrál,“ dodala.
S manželem byli od začátku pandemie opatrní, dbali na mytí rukou i nošení roušek. „Věděla jsem, že koronavirus je nebezpečný,“ řekla a doplnila, že se báli spíše toho, aby se nenakazila ona. Vůbec ji nenapadlo, že by nemoci mohl podlehnout její choť. „Mám astma, proto jsme se báli, abych to nedostala já. Jenže nakonec jsem měla jen rýmu, stejně jako naše děti, a můj muž, statný chlap, nákaze podlehl,“ uvedla deníku Blesk.
Starosti jí dělá střecha
Manžela pohřbila krátce před Vánoci, nyní se musí postarat o rodinu sama. Má tři děti, 17letou Hanku, 12letého Vaška a dvouletou Moniku, kromě toho i starý dům po tchyni. „Stále jsem se nesmířila s odchodem úžasného manžela. Do toho musím řešit dědictví, švagrovu exekuci i distanční výuku dětí,“ vysvětlila. Měli prý spoustu plánů, nyní je však na všechno sama. „Starší dcera mi velmi pomáhá,“ řekla. Dodala však, že s tím největším problémem jí ale nepomůže. Starosti jí totiž dělá stará střecha.
„Dost jsme se s manželem na domě nadřeli, nechci se ho vzdát a nechat ho zchátrat. Kvůli insolvenci jsme nestihli opravit střechu, protože jsme neměli dost peněz. Insolvence nám teď skončila, ale sama ji opravit nezvládnu. Trámy jsou ztrouchnivělé a tašky se drolí a prohýbají,“ popsala paní Ludmila.
„Odhadce mi řekl, že nás oprava vyjde na 450 tisíc korun. Já už teď sotva zajistím rodinu, nemáme kam jít. S manželem bychom si poradili, ale takhle…“ dodala smutně. Pomoct jí v tíživé situaci se rozhodli přátelé, kteří o jejích potížích řekli nadačnímu fondu Naše cesta pomoci.
„Paní Dana nás požádala o pomoc pro kamarádku Ludmilu, matku tří dětí. Napsala nám, že se Ludmila a její potomci dostali do svízelné situace, protože její manžel zemřel na koronavirus, ale paní Svobodová si sama o pomoc neřekne, i když je tato rána zasáhla jak citově, tak po finanční stránce,“ popsal nadační fond ve facebookovém příspěvku.
„Ani na minutu jsme se nerozmýšleli. Zatím se snažíme pravidelně vozit Svobodovým alespoň potraviny, dále je v plánu pomoci finanční sbírkou,“ řekla deníku zakladatelka fondu Emilia Kvardová.