Bělorusko chce ruský raketový systém Iskander, aby jej mohlo rozmístit na jižní a západní hranici. V rozhovoru s ruským časopisem Nacionalnaja oborona, který se zabývá ruskou národní bezpečností, to řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Rusko je blízkým spojencem Běloruska, obě země tvoří formálně od roku 1999 svazové soustátí.
Lukašenko řekl, že potřebuje mobilní balistický raketový systém Iskander, který má dolet až 500 kilometrů a může nést konvenční i jaderné hlavice. „Potřebuji několik divizí na západě a jihu,“ řekl. Na západ od Běloruska leží unijní země Polsko a Litva a potažmo i Lotyšsko. Na jihu země sdílí hranici s Ukrajinou.
Běloruský prezident neuvedl, zda s Moskvou o raketovém systému jednal. Ruské ministerstvo obrany na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně neodpovědělo.
Vy bastardi chcete, abych vás chránil před migranty? Lukašenko se opřel do EU a pohrozil
Napětí mezi Běloruskem a Evropskou unií se neustále stupňuje. Migranti na běloruské hranici se během noci a rána několikrát pokusili proniknout do Polska, některým se to podařilo. Poláci z krize viní Moskvu i Lukašenkův režim. A běloruský prezident reaguje po svém. Unii zkritizoval za sankce proti jeho zemi a neodpustil si ani slova o „bastardech“ a „bláznech“.
Zájem o systém Iskander Lukašenko vyjádřil v době, kdy na hranici jeho země s Polskem, Litvou a Lotyšskem táboří tisíce migrantů, převážně z Blízkého východu. Evropská unie běloruského autoritářského prezidenta viní, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí jako je Irák, Sýrie či Jemen a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv.
Prezident naopak EU obvinil z „hybridní války“ a nezapomněl zkritizovat ani sankce uvalené proti jeho zemi. „A vy bastardi, blázni, po mně chcete, abych vás chránil před migranty?“ konstatoval podle agentury AP běloruský prezident. Naznačil také, že by konflikt s Polskem mohl vyústit ve střet obou zemí. „Obávám se té konfrontace na hranicích kvůli migrantům, protože to může vést k aktivní fázi. Toto jsou důvody provokací. Všechny provokace jsou možné,“ pronesl. Podle něho polská armáda létá se svými vrtulníky schválně nízko, aby vyděsila migranty.
Odveta proti všem sankcím
A do diplomatické války vstoupilo i Rusko. Kremlu se totiž vůbec nezamlouvá úterní prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, který Lukašenka nazval vykonavatelem sloužícím Vladimiru Putinovi, který se prý snaží o obnovu ruského impéria. „Považujeme za naprosto nezodpovědná a nepřijatelná prohlášení polského premiéra, podle kterých je Rusko odpovědné za situaci,“ reagoval ve středu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Lukašenko ve čtvrtek pohrozil odvetnými opatřeními proti jakýmkoliv novým sankcím, které by na Bělorusko Evropská unie uvalila Naznačil, že by mohl zastavit tranzit plynu a dalšího zboží přes Bělorusko. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že s ním Lukašenko o přerušení dodávek ruského plynu do EU nehovořil. Nevyloučil ale, že by to mohl běloruský prezident udělat.
Obě země úzce spolupracují a provádí spolu i některá vojenská cvičení. V pátek podle agentury Interfax Rusko vyslalo jednotku výsadkářů do Běloruska v rámci neplánované prověrky bojové pohotovosti. Dva výsadkáři podle agentury Reuters zemřeli, protože jim kvůli silnému větru selhaly padáky.
Taktického cvičení ruských a běloruských jednotek se zúčastnilo asi 250 Rusů a zapojily se do něj rovněž ruské vojenské dopravní letouny Il-76. Večer Moskva oznámila, že cvičení skončilo a ruští vojáci se vrátili do míst svého stálého nasazení.