Realitní agentka a influencerka Daniela Rendonová z Miami byla odsouzena na tři a půl roku ve vězení za financování svého luxusního stylu života z peněz získaných ze státních fondů během epidemie covidu, které měly sloužit jako pomoc podnikatelům zasaženým ekonomickou krizí. U soudu vypověděla, že ji ke zpronevěření více než osmi milionů korun motivovala neukojitelná chamtivost, uvedla zahraniční média.
Jednatřicetiletá Daniela Rendonová si musí odpykat 3,5letý trest ve vězení, protože podvodně získala peníze z vládních programů na pomoc při koronavirové pandemii. Přitom zfalšovala některé údaje. Přišla si tak na sumu přesahující 381 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 8,5 milionů korun, napsal web USA Today.
ČTĚTE TAKÉ: Ovlivnit utkání kvůli sázkám? Takřka nemožné. Bookmaker popsal, jak podvod odhalí
Z peněz si užívala přepychového životního stylu. Pronajala si vůz Bentley Bentayga, jehož měsíční pronájem vyjde na téměř sedmašedesát tisíc korun, také si platila pronájem luxusního bytu v Biscayne Bay na Floridě. Krom toho si zaplatila kosmetické chirurgické úpravy a nakupovala drahé módní značky. Na sociálních sítích během covidu pak sdílela, jak létá soukromým tryskáčem do oslnivých tropických destinací, uvedl britský deník Daily Mail.
Rendonová se v dubnu 2023 přiznala. Původně jí hrozilo za zpronevěru až dvacet let za mřížemi, takto nízký trest jí soud uložil kvůli tomu, že přihlédl ke skutečnosti, že matka tří dětí vynaložila velké úsilí, aby převzala odpovědnost za své činy.
Myslela si, že to tak dělali všichni
Minulý čtvrtek se před federálním soudem hájila, že nezákonně požádala o finanční prostředky na pomoc během covidu, protože si myslela, že podobně postupují i ostatní. „Když se ohlédnu zpět, je až příliš lákavé vyslovit, že to dělali všichni jako chabý pokus omluvit své jednání,“ cituje oficiální prohlášení realitní makléřky magazín People. Dále řekla, že byla motivována neukojitelnou chamtivostí.
Kromě trestu odnětí svobody Rendonová musí americké vládě vrátit 198 990 dolarů. Úřad amerického prokurátora v jižním okrese Floridy uvedl, že podala podvodné žádosti o finanční prostředky na pomoc proti COVID-19 z programů Small Business Administration a Paycheck Protection Program (PPP) pro své podnikání v oblasti nemovitostí. Udělala to tak, že zfalšovala své příjmy i mzdy a předložila podvodné daňové formuláře.
V jednom měla ale přeci jen pravdu, nebyla zdaleka jediná. Jak uvádějí zahraniční servery, nejméně sedmnáct procent z 1,2 miliardy dolarů poskytnutých z vládních programů během koronavirové pandemie bylo získáno ve prospěch podnikatelů podvodem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Miliardový podvod zasáhl i české hvězdy sportu. Proces se odkládá, je nutné najít nové soudce