reklama

Hory proběhnou jako vždy. Rakousko, Itálie a Francie budou k dispozici, tvrdí Papež

Evropské země reagují na rychlý nárůst zjištěných případů nákazy koronavirem. Mnohé z nich zpřísňují pravidla pro příjezd Čechů. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří vládne v Evropské unii chaos a může za to nejednotná metodika pro zjišťování nakažených.

reklama

Od zítřejší půlnoci nemohou Češi například do Dánska, výjimka platí pro studenty, stážisty či rodinné příslušníky tamních občanů. Po příjezdu z ČR musí desetidenní karanténu podstoupit Švýcaři, pravidla zpřísnil také Kypr. „Na Kypru musíte do karantény, i když máte negativní test, což je pro klasickou dovolenou neschůdné,“ zhodnotil Papež.

„Vůbec nás nechtějí také v Británii, Švýcarsku, Maďarsku a celé jihovýchodní Asii,“ vyjmenovává Papež. V případě Slovenska místopředseda Asociace cestovních kanceláří doufá, že si omezení cestování z Česka rozmyslí. „Pro jejich hoteliéry by to byla rána,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

„Jsou země, které se k nám chovají obezřetně a vyžadují test. Jedná se v podstatě o všechny exotické země, brzy to možná nastane i u Španělska,“ vysvětlil dále. Papež dále zmínil, že do řady zemí se s negativním testem vycestovat dá, ten je ale podle jeho názoru v tuzemsku předražený.

Neustále se měnící seznam zemí, do kterých je možné vycestovat, i podmínek, za kterých to lze, podle místopředsedy vypovídá zejména o velkém zmatku v rámci Evropské unie. Země podle něj srovnávají nesrovnatelné počty nakažených, neboť používají rozdílné metodiky. „Myslím, že EU mohla vytvořit jednotnou metodiku, od toho ji přece máme. V tuto chvíli z hlediska komunikace padl Schengen i Evropská unie,“ myslí si Papež.

Vstřícně však podle něj postupuje ministerstvo zahraničí. „Lidé na ministerstvu zahraničí neuvěřitelným způsobem dbají na to, aby Češi měli alespoň nějakou možnost cestovat, ale vždy do toho hodí vidle ministerstvo zdravotnictví či nějaký hygienik, který si vůbec neuvědomuje ekonomické dopady,“ míní místopředseda Asociace cestovních kanceláří. „S boreliózou leží více lidí a armáda také neběhá po lesích a nehledá klíšťata,“ poznamenal k onemocnění COVID-19.

Zimní lyžařská sezóna by však podle odhadů Jana Papeže měla proběhnout zcela běžně jako každý rok. „Hory podle nás budou naprosto v pořádku, pokud se něco rapidně nezmění. Rakousko, Itálie a Francie by měly být k dispozici,“ doufá.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama