Zimní lyžařská sezóna by podle Jana Papeže měla proběhnout zcela běžným způsobem.
Evropské země reagují na rychlý nárůst zjištěných případů nákazy koronavirem. Mnohé z nich zpřísňují pravidla pro příjezd Čechů. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří vládne v Evropské unii chaos a může za to nejednotná metodika pro zjišťování nakažených.
Od zítřejší půlnoci nemohou Češi například do Dánska, výjimka platí pro studenty, stážisty či rodinné příslušníky tamních občanů. Po příjezdu z ČR musí desetidenní karanténu podstoupit Švýcaři, pravidla zpřísnil také Kypr. „Na Kypru musíte do karantény, i když máte negativní test, což je pro klasickou dovolenou neschůdné,“ zhodnotil Papež.
„Vůbec nás nechtějí také v Británii, Švýcarsku, Maďarsku a celé jihovýchodní Asii,“ vyjmenovává Papež. V případě Slovenska místopředseda Asociace cestovních kanceláří doufá, že si omezení cestování z Česka rozmyslí. „Pro jejich hoteliéry by to byla rána,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Pandemie koronaviru: Konec nadměrného turismu, nebo nový začátek?
Počet mezinárodních cest turistů se podle dat serveru Statista oproti loňskému roku snížil o 400 milionů, na „pouhou“ miliardu. Znamená koronavirus konec tak zvaného overturismu, neboli nadměrného turismu, nebo jen čeká na nový začátek?
„Jsou země, které se k nám chovají obezřetně a vyžadují test. Jedná se v podstatě o všechny exotické země, brzy to možná nastane i u Španělska,“ vysvětlil dále. Papež dále zmínil, že do řady zemí se s negativním testem vycestovat dá, ten je ale podle jeho názoru v tuzemsku předražený.
Neustále se měnící seznam zemí, do kterých je možné vycestovat, i podmínek, za kterých to lze, podle místopředsedy vypovídá zejména o velkém zmatku v rámci Evropské unie. Země podle něj srovnávají nesrovnatelné počty nakažených, neboť používají rozdílné metodiky. „Myslím, že EU mohla vytvořit jednotnou metodiku, od toho ji přece máme. V tuto chvíli z hlediska komunikace padl Schengen i Evropská unie,“ myslí si Papež.
Vstřícně však podle něj postupuje ministerstvo zahraničí. „Lidé na ministerstvu zahraničí neuvěřitelným způsobem dbají na to, aby Češi měli alespoň nějakou možnost cestovat, ale vždy do toho hodí vidle ministerstvo zdravotnictví či nějaký hygienik, který si vůbec neuvědomuje ekonomické dopady,“ míní místopředseda Asociace cestovních kanceláří. „S boreliózou leží více lidí a armáda také neběhá po lesích a nehledá klíšťata,“ poznamenal k onemocnění COVID-19.
Zimní lyžařská sezóna by však podle odhadů Jana Papeže měla proběhnout zcela běžně jako každý rok. „Hory podle nás budou naprosto v pořádku, pokud se něco rapidně nezmění. Rakousko, Itálie a Francie by měly být k dispozici,“ doufá.