V Rakousku se bude o letošních vánočních a novoročních svátcích lyžovat. Tamní vláda kancléře Sebastiana Kurze však stanovila v době pandemie koronaviru takové podmínky a omezení, že se sportování na svazích bude týkat jen místních nebo cizinců dlouhodobě žijících v zemi jižních sousedů.
Vleky a lanovky se v Rakousku rozjedou 24. prosince. Tou dobou však musejí být zavřená všechna ubytovací a stravovací zařízení. Český turista tudíž nebude mít možnost se v Rakousku ubytovat ani najíst.
Zimní lyžařskou dovolenou v Alpách bych zatím neplánoval, radí Petříček
Budou si moct Češi zalyžovat ve svých oblíbených Alpách? Zatím to není jisté. „Zimní dovolenou bych zatím neplánoval,“ radí šéf České diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). O otevření lyžařských středisek v České republice bude podle něj vláda jednat. Vleky zatím musí zůstat zavřené do 12. prosince.
Rakouská vláda navíc od 15. prosince přidává povinnost desetidenní karantény pro všechny lidi, kteří přijedou ze zahraničí. „Při letních návratech z dovolených se občané vracející se ze zahraničí podíleli 30 procenty na nově zaregistrovaných pozitivních testech na nemoc COVID-19. Z nich navíc bylo 72 procent ze zemí západního Balkánu,“ oznámil Kurz na středeční tiskové konferenci ve Vídni.
Chtěli-li by si Češi přece jen o Vánocích v Rakousku zalyžovat, podle nově oznámených pravidel by do země museli přijet již 13. prosince a museli by tam vlastnit nemovitost, případně nocovat v soukromí u rodiny.
Rakouská vláda podporuje jednodenní lyžařské výlety místních. „Pobyt na čerstvém vzduchu a k němu pohyb v individuálním sportu je zdravý. A právě to chceme Rakušankám a Rakušanům umožnit,“ pravil tamní ministr zdravotnictví Rudolf Anschober.
Pendleři z Česka a Rakouska se nemusí každý týden testovat na covid, rozhodl soud
Bavorský nejvyšší správní soud v úterý dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé dojíždějící za prací či za studiem z Česka a Rakouska každý týden testovat na koronavirus. Opatření, které mělo zabránit šíření nákazy z rizikových oblastí, platilo v Bavorsku od 23. října. Podle soudu ale lze pochybovat o tom, zda bylo přiměřené. Informoval o tom server Bayerischer Rundfunk (BR).
Na otázku, proč se rozjedou lanovky a vleky, ale hotely a restaurace zůstanou zavřené, Kurz odpověděl: „Lyžování považujeme za venkovní a individuální sport. A hodnotíme ho jinak než oblast gastronomie a hoteliérství, kde dochází k výrazně větším společenským kontaktům. A to se týká celého turismu.“
Kurz se vyhnul odpovědi na dotaz, zda podlehl tlaku Německa a ostatních států, především Itálie, které týdny prosazují, aby alpská lyžařská střediska zůstala uzavřená až do 10. ledna. Rakouští představitelé totiž ještě začátkem tohoto týdne kategoricky odmítali možnost, že by se na tamních horách nelyžovalo a nepřijeli by turisté. Pro rakouské hospodářství by šlo o obrovské finanční škody a mělo by to dopad i na tamní zaměstnanost.
Proto ještě na té samé tiskové konferenci vicekancléř Werner Kogler daňovým poplatníkům, provozovatelům skiareálů a majitelům hotelů a restaurací oznámil, jaké budou náhrady škod: „Půjde o 50 procent z loňského obratu ve stejném měsíci.“