Kde se dá v Evropě lyžovat? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Lyžařská střediska v Česku zůstávají zavřená, lidé proto cestují do ciziny. Nabízí se možnost vyrazit na sjezdovky do Bulharska nebo Polska, které jsou v provozu i pro zahraniční lyžaře. Naopak v oblíbených destinacích, jako je Rakousko nebo Švýcarsko, fungují kvůli cestovním omezením skiareály prakticky jen pro místní.
Do Polska jezdí Češi za lyžovačkou na otočku. Pokud se vrátí do 12 hodin, nepotřebují ke vstupu do země negativní test na koronavirus. „Dokonce vás nikdo ani nebude kontrolovat, protože povinnost karantény v Polsku je pouze v případě, že přijíždíte hromadnou dopravou. Pokud byste jeli třeba linkovým autobusem, musíte do karantény. Pokud jedete osobním autem, tak ne,“ uvedl reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier, který do Polska sám zamířil.
Češi vyráží na lyže do Bulharska. Je to bez testů, zájem je veliký, hlásí cestovka
Jedna z českých cestovních kanceláří začala nabízet lyžařské zájezdy do Bulharska autobusem a se zdůrazněním, že cesta je bez nutnosti testů na koronavirus. Zájem o destinaci zaznamenává obrovský. Podle epidemiologa Romana Prymuly by se však měla taková výprava uskutečnit jen za předpokladu, že lidé budou protestovaní alespoň antigenními testy.
Lidé musí v polských skiareálech dodržovat bezpečné rozestupy a nosit roušky. Tamní vláda také omezila kapacitu lyžařských středisek. „Musí tam být jen určitý počet lyžařů na plochu areálu. V podstatě by to mělo být tak, že na každého lyžaře připadá sto metrů čtverečních,“ dodal Tampier.
Při cestě do Bulharska musíte předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 72 hodin. Poptávka po lyžování v Bulharsku je letos podle cestovních kanceláří výrazně vyšší.
Vleky se navzdory očekávání nerozjely v Itálii. „Vláda původně plánovala otevřít takzvané žluté zóny, kde není tak velké riziko šíření koronaviru. Během tohoto týdne se pak měla lyžařská střediska v těchto zónách postupně otevřít. Nicméně s tím nesouhlasil poradní výbor vlády,“ informovala v pořadu Nový den redaktorka CNN Prima NEWS Kristýna Tůmová.
Epidemie v Itálii se podle odborníků nevyvíjí tak dobře, aby bylo možné skiareály otevřít. „Zejména proto, že se v Itálii začaly šířit nové varianty koronaviru, zejména britská mutace,“ doplnila Tůmová s tím, že v jihoevropské zemi nebudou vleky v provozu minimálně do 5. března.
Lyžařská lanovka. (Ilustrašní foto Pixabay) Zdroj: pixabay.com
Co lyžařské areály u našich dalších sousedů?
Německo ponechává skiareály nadále zavřené, ale v Rakousku se lyžovat v tuto chvíli dá. „(Skiareály) se tam otevřely během Vánoc. Nicméně zejména pro místní, protože jsou zavřené hotely a restaurace nabízí jídlo jen s sebou. Existují i další omezení – lidé musí nosit roušku například v obchodech a policie na tohle dohlíží,“ upozornila Tůmová.
Pro cestující z Česka ale platí při vstupu do Rakouska povinnost prokázat se negativním antigenním nebo PCR testem na koronavirus a vyplněným on-line registračním formulářem. Kromě toho musí být většina lidí po příjezdu také v 10denní karanténě.
„Když se podíváme na Slovensko, tam stejně jako u nás byla o Vánocích taková bublina, že se lyžovat mohlo. Nicméně vláda Igora Matoviče v lednu lyžařská střediska opět zavřela, obávala se zhoršení situace. Zejména proto, že na Silvestra se do horských chat sjíždělo hodně skupinek lidí a koronavirus se tam začal šířit,“ doplnila redaktorka.