PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Radek Vondráček, Miloš Vystrčil - 31.5. v 11:00
Před časem předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) říkal, že jeho cesta na Tchaj-wan je reálnější a reálnější. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS nyní uvedl, že cesta je už třikrát reálnější.
S případnou cestou předsedy horní komory parlamentu na Tchaj-wan kvůli politice jedné Číny nesouhlasí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO), a odsuzuje ji i prezident Miloš Zeman.
Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Vystrčil si za cestou stojí, definitivně se prý rozhodne v červnu, nebo dříve. „Konzultoval jsem cestu s lidmi, kteří Tchaj-wanu rozumí, debatoval jsem s ekonomy, jak se dá s Tchaj-wanem obchodovat a rozvíjet spolupráce. I Senát přijal usnesení, aby jeho předseda jel,” řekl Vystrčil. Zdůraznil, že cesta není „trucpodnik” vůči Číně. Naopak že je nutná, pokud si Česko chce zachovat hrdost a samostatnost.
Vondráček: Senátní delegace ať jede, ale předseda jet nemá
„Nechceme pořád někoho poslouchat a čekat, co udělá, abychom my věděli, co udělat,” dodal Vystrčil s odkazem na to, že Čína avizovala, že případná cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan může mít vážné dopady. Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS), který ve funkci zemřel, totiž čínské velvyslanectví v lednu před cestou varovalo.
Naopak podle dalšího hosta v nedělní Partii, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), cesta předsedy senátu na Tchaj-wan nesedí k české zahraniční politice.
„Senátní delegace ať na ostrov jede, ale účast tak vysoce postaveného činitele není žádoucí,” řekl Vondráček s odkazem na politiku jedné Číny. „Já souvislost mezi návštěvou Tchaj-wanu a tím, zda budeme lokajem, nevidím,” dodal Vondráček.