reklama

Má cesta na Tchaj-wan je už třikrát reálnější, řekl Vystrčil v Partii

Před časem předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) říkal, že jeho cesta na Tchaj-wan je reálnější a reálnější. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS nyní uvedl, že cesta je už třikrát reálnější.

reklama

S případnou cestou předsedy horní komory parlamentu na Tchaj-wan kvůli politice jedné Číny nesouhlasí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO), a odsuzuje ji i prezident Miloš Zeman.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vystrčil si za cestou stojí, definitivně se prý rozhodne v červnu, nebo dříve. „Konzultoval jsem cestu s lidmi, kteří Tchaj-wanu rozumí, debatoval jsem s ekonomy, jak se dá s Tchaj-wanem obchodovat a rozvíjet spolupráce. I Senát přijal usnesení, aby jeho předseda jel,” řekl Vystrčil. Zdůraznil, že cesta není „trucpodnik” vůči Číně. Naopak že je nutná, pokud si Česko chce zachovat hrdost a samostatnost.

Vondráček: Senátní delegace ať jede, ale předseda jet nemá

„Nechceme pořád někoho poslouchat a čekat, co udělá, abychom my věděli, co udělat,” dodal Vystrčil s odkazem na to, že Čína avizovala, že případná cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan může mít vážné dopady. Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS), který ve funkci zemřel, totiž čínské velvyslanectví v lednu před cestou varovalo.

K tématu

Naopak podle dalšího hosta v nedělní Partii, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), cesta předsedy senátu na Tchaj-wan nesedí k české zahraniční politice.

„Senátní delegace ať na ostrov jede, ale účast tak vysoce postaveného činitele není žádoucí,” řekl Vondráček s odkazem na politiku jedné Číny. „Já souvislost mezi návštěvou Tchaj-wanu a tím, zda budeme lokajem, nevidím,” dodal Vondráček.

Tagy: Senát Miloš Vystrčil Poslanecká sněmovna CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové Tchaj-wan Radek Vondráček

Další hlavní zprávy

reklama
Ve vězení zemřel „král pedofilů“. Vězeňská služba věc šetří
Kazachstán popírá čínské zprávy o šíření se nemoci, která je smrtelnější než COVID-19
reklama
reklama
Věžák Koller, hezký kluk Berger a šikula Rosický, tak vzpomíná na Čechy Kohler

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama