reklama

Má to tak být, umírám. Grosjean popsal, na co myslel při požáru své formule

Pilota F1 zachránila vůle žít a myšlenky na syny a dceru.
Zdroj: Profimedia

Pilot formule 1 Romain Grosjean se před novináři rozpovídal o tom, jak vnitřně prožíval svou nehodu při nedávné Velké ceně Bahrajnu. Francouzský jezdec se na předlouhých 28 vteřin ocitnul v plamenech hořícího auta, z hrozivé havárie pak zázrakem vyvázl jen s popáleninami rukou. „V jednu chvíli jsem si ale obklopen plameny říkal: Tak dobře, má to tak být. Mám v duši mír, umírám.“

reklama

Je opravdu neuvěřitelné, že Grosjeanova nehoda při Velké ceně Bahrajnu nedopadla tragicky. Monopost jezdce stáje Haas v poslední listopadovou neděli vyletěl nekontrolovaně z trati a v obrovské rychlosti narazil do svodidel. Trosky formule se okamžitě vzňaly. Diváci u obrazovek trnuli, traťoví komisaři se k pilotovi nemohli dostat. Do vozu nebylo přes oheň vidět, 34letý Grosjean nikde. Dlouho to vypadalo, že je bez šance.

Nakonec se po půl minutě přece jen dostal ven, hrůzostrašný karambol odnesl oproti očekáváním pouze lehkými popáleninami na rukou. Utrpěné šrámy mu podle všeho nezabrání ani v návratu do běžného života, ani v pokračování závodnické kariéry.

K tématu

Jak to, že nedopadl mnohem hůř?

Grosjeanovi pomohly moderní bezpečnostní prvky – žáruvzdorná kombinéza a ochranný rám hlavy. Zásadní byla taky vlastní vůle žít a myšlenka na dva syny a dceru.

Během pátečního setkání s novináři nicméně připustil, že než v sobě našel dostatek síly, byl bezprostředně po nárazu smířen s nejhorším.

„Snažil jsem se z auta vysoukat vpravo, nešlo to. Zkusil jsem to samé vlevo, taky to vypadalo beznadějně. Byl jsem zaseknutý. Moje tělo na moment vypnulo. Říkal jsem si: Tak dobře, má to tak být. Mám v duši mír, umírám. Současně mě napadaly otázky: Bude to bolet? Začne mi hořet nejdřív noha nebo ruka?“

Po pouhých třech dnech mohl pilot Formule 1 Romain Grosjean opustit nemocnici. V ní byl s lehkými popáleninami rukou po děsivé nedělní nehodě při Grand Prix Bahrajnu.
Po pouhých třech dnech mohl pilot Formule 1 Romain Grosjean opustit nemocnici. V ní byl s lehkými popáleninami rukou po děsivé nedělní nehodě při Grand Prix Bahrajnu.
Zdroj: Profimedia

Slabá chvilka mohla podle jeho vyprávění trvat reálně jen pár milivteřin. Jemu samotnému to ale přišlo jako dvě, tři, čtyři vteřiny. „Po nich jsem se naštěstí sebral.“

K tématu

Novinářům svůj následný útěk popisoval krok po kroku.

„Nejdřív jsem se pokusil natočit helmu doleva, zdvihnout se, pohnout s ramenem. Nešlo to. Spodní končetiny jsem měl skřípnuté, musel jsem vyprostit nohu z uvízlé boty. Až když jsem ji vytáhnul, zase jsem se pokusil stoupnout si. A sláva – teď už to šlo; z kokpitu jsem dostal ramena, potom i zbytek. Jakmile byla venku ramena, už jsem věděl, že se z auta vysoukám celý.“

Jeho útěk z hořícího pekla patří k nejstatečnějším kouskům v historii formule 1. Happyendem to skončilo i proto, že přemohl těch pár milivteřin, které jemu samotnému připadaly jako věčnost.

K tématu

Tagy: nehoda oheň požár motorismus formule 1 Velká cena Bahrajnu Haas Romain Grosjean
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama