reklama

Má to tak být, umírám. Grosjean popsal, na co myslel při požáru své formule

Pilot formule 1 Romain Grosjean se před novináři rozpovídal o tom, jak vnitřně prožíval svou nehodu při nedávné Velké ceně Bahrajnu. Francouzský jezdec se na předlouhých 28 vteřin ocitnul v plamenech hořícího auta, z hrozivé havárie pak zázrakem vyvázl jen s popáleninami rukou. „V jednu chvíli jsem si ale obklopen plameny říkal: Tak dobře, má to tak být. Mám v duši mír, umírám.“

reklama

Je opravdu neuvěřitelné, že Grosjeanova nehoda při Velké ceně Bahrajnu nedopadla tragicky. Monopost jezdce stáje Haas v poslední listopadovou neděli vyletěl nekontrolovaně z trati a v obrovské rychlosti narazil do svodidel. Trosky formule se okamžitě vzňaly. Diváci u obrazovek trnuli, traťoví komisaři se k pilotovi nemohli dostat. Do vozu nebylo přes oheň vidět, 34letý Grosjean nikde. Dlouho to vypadalo, že je bez šance.

Nakonec se po půl minutě přece jen dostal ven, hrůzostrašný karambol odnesl oproti očekáváním pouze lehkými popáleninami na rukou. Utrpěné šrámy mu podle všeho nezabrání ani v návratu do běžného života, ani v pokračování závodnické kariéry.

Jak to, že nedopadl mnohem hůř?

Grosjeanovi pomohly moderní bezpečnostní prvky – žáruvzdorná kombinéza a ochranný rám hlavy. Zásadní byla taky vlastní vůle žít a myšlenka na dva syny a dceru.

Během pátečního setkání s novináři nicméně připustil, že než v sobě našel dostatek síly, byl bezprostředně po nárazu smířen s nejhorším.

„Snažil jsem se z auta vysoukat vpravo, nešlo to. Zkusil jsem to samé vlevo, taky to vypadalo beznadějně. Byl jsem zaseknutý. Moje tělo na moment vypnulo. Říkal jsem si: Tak dobře, má to tak být. Mám v duši mír, umírám. Současně mě napadaly otázky: Bude to bolet? Začne mi hořet nejdřív noha nebo ruka?“

Slabá chvilka mohla podle jeho vyprávění trvat reálně jen pár milivteřin. Jemu samotnému to ale přišlo jako dvě, tři, čtyři vteřiny. „Po nich jsem se naštěstí sebral.“

Novinářům svůj následný útěk popisoval krok po kroku.

„Nejdřív jsem se pokusil natočit helmu doleva, zdvihnout se, pohnout s ramenem. Nešlo to. Spodní končetiny jsem měl skřípnuté, musel jsem vyprostit nohu z uvízlé boty. Až když jsem ji vytáhnul, zase jsem se pokusil stoupnout si. A sláva – teď už to šlo; z kokpitu jsem dostal ramena, potom i zbytek. Jakmile byla venku ramena, už jsem věděl, že se z auta vysoukám celý.“

Jeho útěk z hořícího pekla patří k nejstatečnějším kouskům v historii formule 1. Happyendem to skončilo i proto, že přemohl těch pár milivteřin, které jemu samotnému připadaly jako věčnost.

Tagy:
nehoda oheň požár motorismus formule 1 Velká cena Bahrajnu Haas Romain Grosjean

Hlavní zprávy

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci
Politika

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Mercedes-Benz C 220d v testu: Na tohle auto jsou argumenty elektromobilů krátké

Ve všeobecném tlaku na zavádění elektromobility se čas od času objevují spalovací automobily, jejichž pozitiva nedokáže sebedražší elektromobil při vší snaze vyvážit. Třída C od Mercedesu nejjasněji ukazuje, proč se dvoulitrové diesely stále těší tak velké oblibě bez ohledu na zelenou lobby. Nebo snad znáte nějaký sériový vůz, který na jedno nabití ujede 1 300 kilometrů?

reklama

Domácí zpravodajství

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama