Maďar: Snad nastavíme systém tak, aby si společnost na soužití s koronavirem zvykla

Rastislav Maďar

Středa 1. července přináší výrazné uvolňování opatření souvisejících s koronavirem. Lidé mohou roušku odložit při nakupování v obchodech, vyřizování na úřadech a také v tramvaji nebo v autobuse. Přísnější opatření jsou pouze v Praze a v Moravskoslezském kraji. Epidemiolog a vedoucí pracovník skupiny resortu zdravotnictví pro uvolňování karantény Rastislav Maďar se obává podzimu, který je spojený s chřipkovou sezónou. Zároveň ale říká, že doufá, že se jim podaří nastavit systém tak, aby si společnost na soužití s koronavirem zvykla.

Kvůli vyššímu výskytu nemoci COVID-19 zůstávají přísnější opatření pouze v Praze a v Moravskoslezském kraji. Tam vzbuzuje obavy hlavně 17 procent pozitivních testovaných v rámci pracovního dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku.

„Počet pozitivních testů se dal předpokládat, překvapivé to není. Klíčové je, aby virus nepřestupoval do komunity, která s OKD nemá na Karvinsku nic společného. To znamená, aby nedocházelo k nezávislému komunitnímu šíření a současně aby neprostupoval do populací seniorů a jiných rizikových skupin populace,“ uvedl Maďar.

Situace na Karvinsku není extrémně dramatická

„Když se podíváme na poslední čísla, tak z posledního kompletního mezidenního nárůstu 149 pozitivně testovaných za celou republiku je 81 nakažených v Karviné. Takže vidíme, že situace je sice v Karviné dominantní, je to skutečně významné ohnisko nákazy, ale jednak se lepší v posledních dnech, což jsme očekávali, a jednak to není nic extrémně dramatického,“ uznal Maďar s tím, že si situace ale i tak vyžaduje velkou pozornost. Proto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) svolal na zítra do Ostravy jednání za účasti hlavní hygieničky, hejtmana kraje, ředitelky krajské hygienické stanice a dalších. Budou jednat o tom, jak se k ohnisku nákazy do budoucna postaví.

Zároveň doufá, že nebudou muset zvažovat radikální opatření, aby oblast uzavřeli. „Snažíme se zasahovat do života společnosti co nejméně. V porovnání s březnem máme mnohem lépe nastavené systémy, procesy, máme mnohem více informací o vývoji, o chování, o epidemiologických charakteristikách viru, také jsou mnohem lépe zásobené všechny rizikové skupiny ochrannými pomůckami, komunikují informační systémy, a zároveň máme chytrou karanténu,“ vyjmenoval Maďar a upozornil, že to všechno by mělo sloužit k tomu, že snad nebude muset být region více omezován, než je aktuálním mimořádným opatřením krajské hygienické stanice.

Praha a Moravskoslezský kraj dál s rouškami

V Praze nadále platí povinnost nosit roušky na akcích nad 100 lidí a v metru. V Moravskoslezském kraji budou muset mít roušky účastníci akcí nad 100 lidí a také ti, kteří pracují ve službách péče o tělo v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta. Týká se to například kadeřnic, kosmetiček nebo masérů. Pendleři tam navíc budou muset předkládat testy na COVID-19.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku platí ještě přísnější opatření. Například zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních. Také otevírací doba restaurací a barů zůstává omezená, a to tak, že musí mít zavřeno od jedenácti hodin večer do osmi ráno.

Možnost sick day v Česku měla být už dávno

Podle Maďara bude klíčové do budoucna to, jak se lidé budou chovat, když budou pociťovat příznaky nákazy. „Bude to i klíčová věc do podzimní a zimní sezóny respiračních nákaz, aby kdokoliv, kdo má příznaky nákazy –⁠ horečku, kašel a podobně –⁠ skutečně nešel mezi ostatní lidi a nešel ani do pracovního kolektivu. Vyžaduje to i vstřícnost od zaměstnavatele, například možnost vzít si sick day. Může to být stav, který vznikne ten den ráno a člověk by měl mít možnost zůstat doma bez absencí v práci. Mělo by se to podporovat,“ myslí si vedoucí pracovník skupiny resortu zdravotnictví pro uvolňování karantény.

Dodal, že to je věc, která měla platit v Česku už desetiletí. Lidé by se podle něj totiž měli chovat stejně, když je chřipková sezóna. „Ale bohužel k tomu nedocházelo, tak nás tomuto novému chování asi naučí až koronavirus.“

V podzimní sezóně se virózy budou sčítat

Zatím se podle Maďara přesně nedá říct, jaký bude vývoj samotného koronaviru do podzimu. „Ale my si dobře uvědomujeme, že už nástupem dětí do předškolních a školních zařízení budou jako každoročně narůstat infekce dýchacích cest, které mají velmi podobné projevy jako koronavirová infekce,“ popsal.

Na ministerstvu zdravotnictví se podle něj pracuje na algoritmu postupu tak, aby dokázali odfiltrovat jednotlivé druhy viróz a zároveň aby to neparalyzovalo velkou společnost. „Obáváme se toho, že v podzimní sezóně se nám virózy budou sčítat. To znamená, že na jednu nasedne druhá, na to ještě mohou nasednout pneumokoky, což jsou bakterie způsobující zápaly plic, a může to způsobovat těžké až možná život ohrožující stavy i u někoho, kdo primárně nebyl ta hlavní riziková skupina,“ upřesnil Maďar.

„Podzimu se obáváme, ale doufáme, že se nám podaří nastavit celý systém tak, aby si společnost na soužití s koronavirem zvykla. Pokud k tomu dojde, tak už někdy na konci chřipkové sezóny, na jaře příštího roku, budeme moci konstatovat, že nový koronavirus, pokud nezmutuje, už by nás ničím zásadním překvapit neměl,“ doplnil Rastislav Maďar.

Tagy: