Zločinecký gang okrádá rodiny zesnulých Britů tím, že padělá závěti a vydává se za právoplatné dědice. Informují o tom britská média. Podle bývalého ministra Boba Neilla je na vině i digitalizace.
Podvodníci zneužívají benevolentní systém dědického řízení a okrádají jak truchlící rodiny, tak daňové poplatníky, píše britský web Daily Mail. Vyšetřování BBC odhalilo, že gang se zaměřuje na osoby bez přímých příbuzných a po jejich smrti vytváří falešné závěti, aby se neoprávněně domáhal jejich majetku. Z domů pak odcizí cennosti a rychle je prodá za cenu nižší než tržní, aby se vyhnul dědické dani.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi dostali titul nejvtipnější národ na světě. Experti oceňují „legendárně suchý“ humor
Soudní služba odmítla vyšetřovat případy podezření z podvodu s tím, že příbuzní musí takové nároky napadnout u civilních soudů – což je proces, který může stát desítky tisíc liber.
Sestry Lisa a Nicole zjistily, že mají nárok na dědictví domu v hodnotě jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun) ve Wimbledonu po své zesnulé tetě Christine Harversonové, kterou neviděly od dětství. Jejich dědictví však bylo zablokováno, když maďarský občan Tamas Szvercsok kontaktoval probační službu se závětí z roku 2016, ve které byl popsán jako její „drahý přítel“ a jmenován jediným vykonavatelem a beneficientem.
Závěť plná nesrovnalostí
Při bližším prozkoumání dokumentu byly odhaleny závažné nesrovnalosti – paní Harversonová byla v roce 2016 upoutána na lůžko a pečoval o ni její manžel Dennis, který zemřel v roce 2020. Jako spolumajitel nemovitosti ve Wimbledonu by byl k odkázání nutný souhlas pana Harversona. Adresa uvedená v závěti pro pana Szvercsoka navíc v roce 2016 neexistovala.
„Nemůžeme s tím nic dělat. Jsem si jistá, že to udělali i jiným lidem, což je opravdu smutné,“ uvedla Lisa. „Někteří lidé nemají příbuzné, kteří by za ně bojovali. Prostě si bez problémů přivydělávají na mrtvých. Je to odporné,“ dodala.
Když někdo zemře bez známých příbuzných, jeho majetek nakonec připadne ministerstvu financí. Než k tomu dojde, objeví se na veřejném seznamu známém jako Bona Vacantia – latinsky „neobsazené zboží“ – což umožňuje komukoli, kdo má nárok, se přihlásit. Soukromé firmy každý den prohledávají seznam a hledají dávno ztracené dědice. Pokud jsou úspěšné, získají podíl z majetku.
Bývalý ministr za konzervativní stranu Sir Bob Neill řekl, že digitalizace systému dědického řízení za účelem snížení nákladů vytvořila zranitelná místa, která zneužívají zločinci. „Když jste měli regionální úřady, měli jste lidskou kontrolu, která byla vhodnější pro odhalování případů, kdy se něco pokazilo. Automatizovaný systém to neumí dobře,“ uvedl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak se vyhnout stresu při odletu na dovolenou? Podívejte se na tipy, které vám zpříjemní cestu