Již od vypuknutí pandemie se spekuluje o možné nákaze covidem od domácích zvířat. Podle studie univerzity v nizozemském Utrechtu se však právě mazlíčci nakazí od svých majitelů. Pravděpodobnost, že by zvířata následně mohla nemoc přenášet, je minimální, míní vědci.
Covid se podle provedeného výzkumu naprosto běžně vyskytuje u psů a koček, které vlastní nakažení. Vědci otestovali 310 domácích zvířat v téměř dvou stech domácností postižených covidem a u šesti koček a sedmi psů byl výsledek PCR testu pozitivní, dalších 54 zvířat mělo v těle protilátky, píše BBC.
V Rusku zvířata očkují
„Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu se svou kočkou nebo psem, stejně jako byste to dělali s dalšími lidmi,“ sdělila doktorka Els Broensová z univerzity v Utrechtu. Ta doplnila, že „hlavní obavou není zdraví zvířat, ale potenciální riziko, že by domácí zvířata mohla působit jako rezervoár viru a opětovně nakazit lidskou populaci.“
Autoři studie však uvedli, že dosud nebyl zaznamenán žádný případ, kdy by se majitel nakazil od domácího mazlíčka. Důvodem však může být i rychlé šíření viru z člověka na člověka. Vědci tak nemají v takovém množství případů možnost zjistit, zda je původcem nákazy domácí zvíře. „Nemůžeme říci, že máme 100procentní jistotu, že se majitelé nenakazí od svých domácích mazlíčků,“ pokračovala Broensová.
Doplnila však, že se „zdá nepravděpodobné, že by domácí zvířata hrála v pandemii nějakou roli“. Veterináři v Rusku přesto pro jistotu začali některá zvířata proti nemoci očkovat. „Vakcinace je v současné době velmi rozšířená. Přesto pro očkování zvířat nevidím vědecké důvody,“ doplnila.
Kočky se nakazí nejčastěji v posteli
Otestovaná zvířata ze studie v nakažených domácnostech prodělala nemoc bez příznaků nebo s velmi mírnými příznaky. U psů a koček byly odebrány jak stěry, které ukázaly, zda zvíře v dané době trpělo infekcí, tak vzorky krve. Z nich vědci zjišťovali přítomnost protilátek, tedy to, jestli zvířata v minulosti covid prodělala. Výsledky byly následně prezentovány na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.
Z testovaných 310 zvířat se nemoc prokázala u 4,2 procenta mazlíčků. Dalších 17,4 procenta zvířat bylo pozitivně testováno na protilátky. Následné testy u nakažených mazlíčků ukázaly, že si po prodělání nemoci vytvořili protilátky. Další studie, kterou udělala Guelphská univerzita v kanadském Ontariu, ukázala, že více ohrožené jsou kočky.
Autoři studie uvedli, že kočky mohou být k onemocnění náchylnější kvůli biologii. Důvodem může být i fakt, že častěji než psi spí v blízkosti obličeje svého majitele, což zvyšuje pravděpodobnost nákazy. V 77 domácnostech bylo otestováno 48 koček a 54 psů. Zhruba 67 procent koček a 43 procent psů, se kterými se majitelé mazlí, bylo pozitivně testováno na protilátky. Co se týče zvířat z útulku, protilátky se prokázaly jen u devíti procent psů a koček. Pouze tři procenta se objevila u toulavých koček.
U čtvrtiny domácích zvířat se projevily příznaky onemocnění. Ať už se jednalo o ztrátu chuti k jídlu nebo o potíže s dýcháním. Ve většině případů měla mírný průběh, ale u tří zvířat bylo onemocnění závažné.