
Argumenty poslanců, kteří se rozhodli neobhajovat mandát
Chceme bohatší rodinný život a mít vztahy i mimo Sněmovnu. To je hlavní argument poslanců a poslankyň, kteří se rozhodli, že v podzimních volbách nebudou obhajovat svůj mandát. Jako první s tímto prohlášením vystoupil na začátku roku Viktor Vojtko z hnutí STAN. Později ho doplnila skupina poslankyň a nezůstává jen u nich. Zatím je takových zákonodárců deset, ale přibývají i další. Podle politologa Jana Kubáčka hrozí, že na jejich místo usednou lidé s extrémními postoji.
Řadoví poslanci nebo také předsedkyně dolní komory Parlamentu chtějí více času na rodinu. Proto nemají ambice obhajovat svůj poslanecký mandát v podzimních volbách. Zatím jde o pět mužů a stejný počet žen. Z tohoto důvodu přijdou o nejvíce zástupců Starostové a nezávislí a KDU-ČSL. Stejné úmysly má jedna poslankyně Pirátů a jeden z klubu ODS.
ČTĚTE TAKÉ: ODS neexistuje, Černochové si vážím, řekl Šťastný. Popsal i „erekční spor“ s Topolánkem
„Aby člověk mohl svoji práci vykonávat dobře, tak potřebuje mít své rodinné zázemí, kde čerpat,“ vysvětluje Klára Kocmanová (Piráti), proč už nebude ve Sněmovně pokračovat.
Poslankyně Jarmila Levko (STAN) k tomu přidává další důvod, proč opustí nejvyšší patra tuzemské politiky. Nelíbí se jí hrubnoucí prostředí a zhoršující se politická kultura, k čemuž podle ní přispívají i sociální sítě. „Je to nepříjemné, asi by se s tím každý poslanec měl naučit žít, ale to já nechci,“ říká.
Podle členky KDU-ČSL Marie Jílkové se práce v Poslanecké sněmovně nedá skloubit s dalším životem mimo politiku. „Nedovoluje rodičům dětí nebo těm, kteří si chtějí udržet nějaký zdravý vztah s vnějším světem, tak to neumožňuje úplně dobře skloubit,“ uvádí Jílková.
Odchod z dolní komory Parlamentu ale nemusí znamenat úplný odchod z politiky. Někteří u ní zůstanou, ale přesunou se z nejvyšší úrovně o patro níž do regionální politiky. Jiní zamíří na akademickou půdu.
„Vracím se na vysokou školu. Měl bych učit budoucí učitele občanské nauky a společenských věd,“ sdělil Viktor Vojtko (STAN), co bude dělat po konci svého mandátu.
„Já se těším domů. Při vší úctě, Prahy už mám plné zuby,“ prohlásil Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.
Kubáček: Uvolněné pozice budou lákat asociály
Politolog Jan Kubáček však varuje, že odchodem této skupiny poslanců a poslankyň může tuzemská politická scéna ještě více zhrubnout. Uvolněné pozice totiž budou lákat asociály s psychopatickými rysy, kteří se vyžívají v extrémních postojích.
„Povede to k tomu, že budeme mít komoru plnou lidí, kteří by mohli dobře vyjednávat s teroristy, a lidí, kteří jsou do určité míry asociální. To samozřejmě povede k tomu, že budeme mít psychopatičtější dolní komoru,“ varuje Kubáček.
Jak takové proměně zabránit? Pomoci by mohla změna jednacího řádu, myslí si Kubáček. Během aktuálního volebního období poslanci strávili 480 hodin jen diskutováním o pořadu schůze, dále zažili 70 dní, kdy se jednalo i po 21. hodině.
Mezi dalšími politiky a političkami, kteří nebudou usilovat o obhajobu mandátu v podzimních volbách, jsou Vít Kaňkovský z KDU-ČSL, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a také pražský primátor Bohuslav Svoboda.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další Hřibovina a papalášství, zneužívá služební vůz, zuří opozice. Náměstek nařčení odmítá