Obchodníci v březnu utržili o dvanáct procent méně než v únoru. Oproti březnu loňského roku je propad zhruba jen devítiprocentní. Nejvíce klesly prodeje nepotravinářského zboží, a to zejména kvůli odbytu oděvů a obuvi, kde se odbyt meziročně snížil téměř o dvě třetiny.
Podle Českého statistického úřadu březnové výsledky ovlivnila opatření, jež měla zamezit šíření nákazy koronavirem, kvůli kterým byla v druhé polovině března uzavřena řada maloobchodních prodejen převážně nepotravinářského zboží. „Dnešní čísla odkrývají intenzitu ekonomického zpomalení z titulu restriktivních opatření proti šíření COVID-19, nejsou však až tak velkým překvapením,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Právě skutečnost, že vládními opatřeními byla ovlivněna pouze část března, dává tušit, že dubnový propad bude daleko hlubší. „V dubnu mohou tržby meziročně klesnout až o dvacet procent. Pokud započítáme i prodej automobilů, propad by se mohl pohybovat mezi třiceti a čtyřiceti procenty,“ dodal Seidler.
O skutečném dopadu koronaviru na českou ekonomiku pak vypoví data za květen. Tam se podle Seidlera teprve ukáže, jak rychle se hospodářství vrací do normálu. „Květen by mohl být již blíže březnovým hodnotám. Bude ale záležet, jak rychle se ve druhé polovině května spotřebitelé vrátí do obchodů,“ uzavřel hlavní ekonom ING Bank.
Prodejci počítačů si polepšili
Druhý největší propad tržeb (meziročně téměř o padesát procent) zaznamenal sektor kultury, sportu a rekreace. Prodeje počítačů se snížily o necelých třicet procent, výrobky pro domácnost o více než pětinu. Březen byl naopak úspěšný pro obchodníky s počítači a komunikačním zařízením, jimž tržby meziročně vzrostly skoro o jedenadvacet procent. O devět procent se zvýšil odbyt farmaceutického a zdravotnického zboží, o pět procent si polepšili také prodejci potravin.
Ještě v únoru maloobchodní tržby (bez prodeje a oprav motorových vozidel) meziročně vzrostly o 3,5 procenta, v lednu dokonce o téměř pět procent. Leden ale bývá z hlediska útrat domácností tradičně silným měsícem, a to z důvodu velkých povánočních výprodejů. Daleko horší březen za sebou mají maloobchodníci v Rakousku, kde tržby oproti únoru klesly o více než patnáct procent. Německý propad činil 5,6 procenta, v Polsku pokles přesáhl devět procent.