reklama

Malý Oliver léčbu za padesát milionů nedostane. Podle lékařů by ohrozila jeho život

Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol se rozhodli malému Oliverovi, který trpí spinální svalovou atrofií, padesátimilionový lék nepodat. Jeho stav podle nich není natolik dobrý, aby ho aplikace léku neohrozila na životě. Rodiče se chtějí obrátit na zahraniční nemocnice.

reklama

Dvě hodinová jednání mezi rodiči a motolskou nemocnicí. Verdikt pořád stejný. Lékaři nový lék Zolgensma malému Oliverovi při jeho současném stavu nepodají.

„Jsem lékař a musím jednat v nejlepším zájmu dítěte. Chápu, že emoce jsou na straně Olivera. Ale já jako lékař se jen emocemi řídit nemůžu. Jeho současný zdravotní stav nemohu ignorovat s vědomím, že bych ohrozila jeho život,“ řekla CNN Prima NEWS lékařka Jana Haberlová.

Rodiče rozhodnutí lékařů nechápou

Olivera možná znáte díky sbírce, kterou uspořádali jeho rodiče. Po tom, co se dozvěděli, že chlapeček trpí spinální svalovou atrofií, se snažili vybrat prostředky na experimentální lék. Pojišťovna by jim ho nakonec proplatila, lékaři ale rozhodli jinak.

„Pořád nechápu, proč nám není umožněno ta rizika přijmout,“ řekla matka chlapce. „Oliverův stav je buď, anebo. Buď se to vyzkouší a pomůže mu to, anebo mu to nepomůže. Jeho zdravotní stav už v podstatě nejde nikam zhoršit. Je tam samozřejmě riziko smrti, ale s dosavadní léčbou může dostat zápal plic, které prodělal dva, a může ho to zabít,“ pokračovala.

Rodiče teď místo Fakultní nemocnice Motol zvažují zahraničí – buď evropské země, nebo Spojené státy americké. „Teď zařizujeme v Kalifornii dětskou nemocnici. Tam teda čekají na ty lékařské zprávy, které se teď překládají,“ sdělil otec dítěte.

Lékaři v Motole jsou ochotní Oliverovi lék aplikovat později v případě, že se jeho zdravotní stav zlepší.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Fotbal

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

To, co bylo poslední týdny takřka jisté, je nyní oficiálně potvrzené. Fotbalová Opava po třech letech opouští nejvyšší soutěž, rozhodla o tom remíza 1:1 na hřišti Zlína. Tým trenéra Radoslava Kováče získal v dosavadním průběhu Fortuna ligy pouhých 17 bodů, zvládl vyhrát pouze třikrát. V této sezoně výjimečně padají o patro níže hned tři týmy, dalšími „nejžhavějšími“ kandidáty jsou Příbram a Brno.

Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Covid pasy by v Česku měly začít platit nejpozději v červnu, uvedl na summitu EU Babiš
Další články
reklama
reklama