Malý Oliver léčbu za padesát milionů nedostane. Podle lékařů by ohrozila jeho život

Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol se rozhodli malému Oliverovi, který trpí spinální svalovou atrofií, padesátimilionový lék nepodat. Jeho stav podle nich není natolik dobrý, aby ho aplikace léku neohrozila na životě. Rodiče se chtějí obrátit na zahraniční nemocnice.

Dvě hodinová jednání mezi rodiči a motolskou nemocnicí. Verdikt pořád stejný. Lékaři nový lék Zolgensma malému Oliverovi při jeho současném stavu nepodají.

„Jsem lékař a musím jednat v nejlepším zájmu dítěte. Chápu, že emoce jsou na straně Olivera. Ale já jako lékař se jen emocemi řídit nemůžu. Jeho současný zdravotní stav nemohu ignorovat s vědomím, že bych ohrozila jeho život,“ řekla CNN Prima NEWS lékařka Jana Haberlová.

Rodiče rozhodnutí lékařů nechápou

Olivera možná znáte díky sbírce, kterou uspořádali jeho rodiče. Po tom, co se dozvěděli, že chlapeček trpí spinální svalovou atrofií, se snažili vybrat prostředky na experimentální lék. Pojišťovna by jim ho nakonec proplatila, lékaři ale rozhodli jinak.

„Pořád nechápu, proč nám není umožněno ta rizika přijmout,“ řekla matka chlapce. „Oliverův stav je buď, anebo. Buď se to vyzkouší a pomůže mu to, anebo mu to nepomůže. Jeho zdravotní stav už v podstatě nejde nikam zhoršit. Je tam samozřejmě riziko smrti, ale s dosavadní léčbou může dostat zápal plic, které prodělal dva, a může ho to zabít,“ pokračovala.

Rodiče teď místo Fakultní nemocnice Motol zvažují zahraničí – buď evropské země, nebo Spojené státy americké. „Teď zařizujeme v Kalifornii dětskou nemocnici. Tam teda čekají na ty lékařské zprávy, které se teď překládají,“ sdělil otec dítěte.

Lékaři v Motole jsou ochotní Oliverovi lék aplikovat později v případě, že se jeho zdravotní stav zlepší.

Tagy: