Cesta návratu k normálnímu životu bude ještě dlouhá. Vláda již nechce opakovat chyby z minulosti, a volí proto variantu postupného rozvolňování na základě šesti balíčků. Pokud by se však Česká republika řídila ještě systémem PES, který na podzim představil exministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vypadala by dnes opatření v Česku úplně jinak.
Index rizika protiepidemického systému PES je momentálně 51, což se rovná třetímu stupni. Pokud bychom se podívali na jednotlivé kraje, tak Královéhradecký kraj, dříve jedna z nejvíce postižených oblastí, se nachází dokonce již na druhém stupni. Blízko k němu má také Praha či Jihočeský kraj. Naopak Olomoucký kraj je jako jediný ještě ve čtvrtém stupni.
Co by tedy pro občany České republiky znamenalo, kdyby se vláda systém PES stále řídila? Život by zde připomínal loňský prosinec, kdy právě třetí stupeň systému PES několik týdnů fungoval.
Lidé by si například podle matice opatření mohli zajít posedět do vnitřních prostor restaurací. Ty by mohly otevřít z 50 procent, u stolů by seděli maximálně čtyři lidé a ve 22:00 by musely zavřít. I s těmito omezeními by taková situace byla pro občany přívětivější než v současné době otevřená pouhá výdejní okénka.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) navíc ve čtvrtek potvrdil, že podle aktuálního systému se alespoň zahrádky restaurací zpřístupní nejdříve 17. května. Vnitřní prostory se týkají až pátého rozvolňovacího balíčku. To by předpokládalo, aby se za týden nepotvrdila nákaza u více než přibližně 5 300 osob.
Ve třetím stupni by se mohly pořádat také hromadné akce pro 50 osob venku či 10 osob uvnitř. Částečně by mohly být otevřeny také bazény či wellness centra. Například pro muzea či galerie by platilo omezení na 25 procent kapacity návštěvníků. S omezením počtu osob by byl otevřen také maloobchod.