Vysoce postavená komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. A to včetně mimosoudních poprav civilistů a omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu.
Bacheletová vyzvala Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce (OIC), aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí.
USA za týden ukončí evakuaci z Kábulu, stáhnou se i vojáci. Tálibán lhůtu neprodlouží
Spojené státy chtějí dokončit do 31. srpna evakuace z Afghánistánu, nad nímž přebralo před více než týdnem při bleskové ofenzivě kontrolu radikální islamistické hnutí Tálibán, uvádí podle stanice BBC americké ministerstvo obrany. Do tohoto termínu se ze země mají stáhnout američtí vojáci. Po prodloužení termínu evakuací volá Británie, Francie a Německo. Tálibán naopak varuje, že změna by byla porušením dojednané dohody.
Komisařka uvedla, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy. Potlačovány jsou pokojné protesty a nezletilí jsou povoláváni do služby ve zbrani. „Tyto zprávy jsou věrohodné,“ zdůraznila Bacheletová podle agentury DPA.
„Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech,“ řekla Bacheletová. Nebezpečí a útlaku jsou podle ní vystavovány i různé etnické a náboženské menšiny. „Pomysleme na vzorec závažného porušování lidských práv za vlády Tálibánu v minulosti a na zprávy o zabíjení a cílených útocích z minulých měsíců,“ doplnila.
Hlavní jsou práva žen
Na úvod zasedání rady v Ženevě doplnila, že „zásadní červenou linií bude způsob, jakým Tálibán bude zacházet se ženami a dívkami a jak bude respektovat jejich práva na svobodu, svobodu pohybu, vzdělání, osobního vyjadřování a zaměstnání v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv“.
Od převzetí moci nad Afghánistánem 15. srpna se Tálibán pokouší přesvědčit jeho obyvatele i zahraničí, že se změnil a že jeho režim bude méně brutální než ten z let 1996 až 2001. Tálibán tvrdí, že bude respektovat práva žen, které prý budou mít přístup ke vzdělání a práci, a že média budou nezávislá a svobodná, píše AFP.
Rada pro lidská práva se pravidelně zabývá stavem lidských práv ve světě a v případě potřeby svolává zvláštní zasedání. Může vydávat rezoluce nebo zřizovat vyšetřovací výbory. Má 47 členských zemí, které vždy na tři roky určuje Valné shromáždění OSN.