Ačkoli představitelé hnutí Tálibán slíbili, že se „nikomu nebudou mstít“ a zavázali se udělit vládním pracovníkům amnestii, v jižní provincii Kandahár se objevily zprávy o zvěrstvech. Příslušníci Tálibánu se údajně zbavují mrtvol v masových hrobech.
Tálibánci se zaměřují na všechny, koho považují za „zrádce“ – na osoby spojené s afghánskou vládou, vojáky, NATO, nevládními organizacemi a novináři. „Jedná se o známou teroristickou taktiku Tálibánu, která má vyvolat strach a malý odpor státních sil, zejména u povstalecké skupiny, která hodlá ovládnout strategická místa v rozsáhle napadené zemi,“ vysvětlil deníku Daily Star ředitel ženevského Centra pro africkou bezpečnost a strategická studia ve Švýcarsku David Otto.
WARCRIME Images of #Taliban shooting/executing officials, soldiers and families in a mass grave in #Kandahar in southern #Afghanistan app 600km from #Kabul. #Talibans #Afganistan pic.twitter.com/hL2IFiExCW
— raging545 (@raging545) August 20, 2021
„Tálibán chápe, že kruté zprávy se šíří rychleji. Jakmile se do dalších okresů dostanou informace o tom, jak špatně Tálibán zachází se zajatci, míra odporu v dalších okresech se sníží. Právě tato svévolná zatýkání, zastrašování a taktika masového vraždění stojí za tím, že mnoho afghánských bezpečnostních sil uprchlo do sousedních států nebo se vzdalo a odevzdalo své zbraně Tálibánu, aniž by kladly jakýkoli odpor,“ řekl Otto.
Český velitel: Afghánští vojáci se vzorně starali o zbraně, ale klidně spálili výstroj
Na práci Afghánské národní armády (ANA) se projevuje i místní kultura a temperament. O přístupu tamních vojsk mluvila redakce CNN Prima NEWS s kapitánem Robertem Šiškou, zástupcem velitele pátého záložního komanda 43. výsadkového pluku, který se účastnil mise v afghánské provincii Wardak v letech 2010 a 2011.
Příslušníci Tálibánu začali také prohledávat domy, aby získali zbraně a shromáždili všechny, kteří jsou na jeho „černé listině“. „Pokud bude Tálibán izolován, může být pro mezinárodní mír a bezpečnost nyní ještě nebezpečnější, protože má přístup k vojenskému personálu s výcvikem americké koalice a jeho vybavení,“ pokračoval Otto.
Podpora Al-Káidy
„S touto mocí a zdroji Tálibánu nic nezabrání v poskytování výcviku a další podpory teroristickým skupinám, jako je Al-Káida,“ dodal Otto.
Tadin Khan, bývalý policejní šéf jižní provincie, listu The Times řekl, že v Kandaháru byli příslušníci bezpečnostních složek nebo vládní zaměstnanci odvlečeni z domovů a zavražděni. Mnoho z nich bylo zabito ve městě Spin Boldak na hranicích s Pákistánem. Generální tajemník OSN Antonio Guterres uvedl, že organizace obdržela zprávy o narůstajícím porušování lidských práv afghánských žen a dívek“. „Nemůžeme a nesmíme opustit afghánský lid,“ má jasno Guterres.