Všechno zlé je pro něco dobré. Poměrně banální rčení tentokrát potvrdilo svou platnost ve zcela nečekaném směru. Světová spotřeba cukru se v důsledku koronavirové pandemie snížila poprvé po čtyřiceti letech. Obavy z negativních zdravotních dopadů konzumace cukru ale poptávku po něm zpomalovaly už před vypuknutím nákazy.
Globální spotřeba cukru by za celý letošní rok mohla klesnout o více než jedno procento na necelých 170 milionů tun. S odkazem na londýnskou poradenskou společnost Czarnikow Group to uvedla agentura Bloomberg. Stalo by se tak poprvé po čtyřiceti letech. Spotřeba cukru klesá především kvůli protiepidemickým opatřením, která vlády jednotlivých zemí zavedly v rámci boje proti šíření koronavirové nákazy.
Na spotřebě cukru se totiž nejvíce negativně projevilo rozsáhlé zavírání restaurací, sportovních stánků a kin. Právě na těchto místech se nejvíce prodávají slazené nápoje či jiné druhy rychlého občerstvení bohatého na cukr. Ztráty už sčítají giganti jako Coca-Cola či Nestlé. Coca-Cola zaznamenala největší propad prodejů v dubnu, a to o celou čtvrtinu. Její rival, společnost PepsiCo, očekává obří propad poptávky ve druhém čtvrtletí v Německu, které má pozici jedné z klíčových zemí na celém cukerném trhu.
Asie si to osladí
„Spotřeba cukru mimo domov je obvykle daleko vyšší než v domácím prostředí,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Ben Seed analytik společnosti Czarnikow. „Když jdete do kina, pravděpodobně si s sebou koupíte litr či větší objem nějakého sladkého pití. Naopak je málo pravděpodobné, že vypijete litr limonády při sledování filmu na Netflixu,“ dodal.
Nižší poptávka povede k vytvoření obrovského přebytku nabídky cukru, což nejprve sníží jeho cenu a následně i produkci. Ta zřejmě zůstane po nějakou dobu pod úrovní loňského roku. Podle amerického ministerstva zemědělství by se ale už v příštím roce mohla zvýšit o 3,6 procenta. Vzhůru ji mají táhnout především asijské země, kde se protiepidemická opatření začala rozvolňovat dříve než ve zbytku světa.
Globální trh s cukrem byl ale pod tlakem už před příchodem koronavirové pandemie. Kvůli obavám z negativních zdravotních následků nadměrné spotřeby „bílého jedu“ totiž růst poptávky po cukru dramaticky zpomalil už v minulých letech. Možná překvapivě ale nejvíce v rozvojových zemích. Někde se i projevilo zavedení takzvaných cukerných daní, což výrobce cukrovinek vedlo ke změně nabídky zboží směrem k produktům obsahujícím náhradní sladidla.