Zoo v problémech (zdroj: CNN Prima NEWS)
Už teď jsme ve ztrátě, ale největší propad nejspíše teprve přijde. Tak mluví zástupci zoologických zahrad, které se potýkají s nedostatkem financí – za loňský a letošní rok už kvůli koronavirové pandemii přišly o miliony korun. Vládu proto žádají, aby přes léto povolila návštěvníkům vstup alespoň do venkovních prostor, jinak se prý zahrady budou mnohdy nacházet až v likvidační situaci, hrozí také převezení zvířat do zahraničí.
„Od ledna jsme se dostali do sedmimilionové ztráty. V průběhu dubna to ale může být klidně patnáct až dvacet,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Zahrada omezila opravy a práce, které mohou počkat. Zároveň prodává nemovitosti, ale ani to nemusí k záchraně stačit, jen krmení pro primáty vyjde dvorskou zahradu na 70 tisíc měsíčně a pro šelmy dvakrát více.
Podle Rabase tak zahrada jede na dluh a ředitel zároveň nevyloučil převezení zvířat do jiných evropských zoo, protože by se o ně kvůli financím neměl v Česku kdo postarat.
Podobné problémy mají také v Liberci, kde za minulý rok zaznamenali ztrátu 13 milionů korun a od letošního března do května půjde o další čtyři miliony. „Hlavní sezona nám začíná v dubnu, takže pokud se nepovede otevřít alespoň venkovní areály, propady z příjmů budou daleko větší, denně desítky až statisíce korun,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS tisková mluvčí liberecké zahrady Barbara Tesařová.
V Brně pak zaznamenali prakticky stejný propad zisků jako v Liberci. Museli zastavit všechny zahraniční cesty, investice či opravy a starají se tak jen o zvířata. Zároveň ale nemuseli zatím přistoupit k propouštění.
„Roční rozpočet zahrady je 110 milionů, ale každý rok i měsíc je jiný. Samotné krmení nás vyjde na čtyři miliony,“ nastínila mluvčí brněnské zoologické zahrady Monika Brindzáková. V roce 2020 byla zahrada zavřená tři a půl měsíce, během kterých zaznamenala ztrátu osm milionů.
Ještě že loni bylo přes léto otevřeno
Podle Brindzákové ale bylo štěstí, že v době letní sezony bylo otevřeno a zahrada zaznamenala dokonce rekordní návštěvnost. „Právě letní měsíce jsou u nás nejsilnější, protože nemáme tolik vnitřních pavilonů, takže od listopadu do února až března je u nás návštěvnost minimální,“ dodala mluvčí.
Zoologické zahrady nejsou závislé jen na vstupném, zřizovatelem jsou často statutární města, kde se areály nachází. Například v Liberci jsou soběstační z padesáti procent, v Brně jen ze třiceti. „Ministerstvo životního prostředí slíbilo navýšení každoročního desetimilionového příspěvku,“ informovala Brindzáková. Jako příspěvkové organizace neměly zahrady nárok na jakékoliv kompenzační bonusy.
Chystá se tak on-line schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Naše situace je měsíc od měsíce horší a nemáme ani možnost pustit návštěvníky do venkovních prostor za dodržení všech hygienických pravidel. Může to pro nás být likvidační,“ popsala mluvčí brněnské zahrady. Na vládu se několikrát obrátili také Liberečtí.
Žák osmé třídy vymyslel únikovku a zařídil desítky tisíc
Stát letos navýšil dotace o 600 tisíc korun na jednu zahradu. Z toho dokážou žít ve Dvoře Králové čtyři dny. Částečně tak pomáhají lidé, kteří zvou zvířata na virtuální obědy či posílají finanční příspěvky. Ředitel Rabas také zdůraznil, že bez otevření minimálně venkovních prostor může dojít k vážným finančním problémům.
Pomoci se ale rozhodli i další – například Jenda Žák z osmé třídy základní školy na Sokolovsku. Vymyslel interaktivní únikovou hru, která se rychle šíří sociálními sítěmi. Díky ní už na podporu zoologických zahrad sehnal desítky tisíc korun. „Moc si vážíme jakékoliv pomoci od veřejnosti. Nejlepší je pomoc finanční, za tu jsme rádi,“ uzavřel ředitel liberecké zahrady David Nejedlo.