Měnit rozhodnutí ohledně roušek je manažerská chyba, říká epidemiolog Beran

Jiří Beran

Uplynulý týden se nesl ve znamení nařízení a změn ohledně nošení roušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve vyhlásil určitá nařízení, ty následně doplnil, aby nakonec oznámil jejich zrušení. Jak vnímat chaos kolem těchto opatření? Kdo vlastně v současné situaci ví, co se má dělat? Na tyto otázky odpovídal v pořadu 360° epidemiolog Jiří Beran.

„Především jsem byl rád, že se na ÚV našel někdo, kdo vyhověl přání odborných kruhů, aby se plošně a preventivně nenasazovaly roušky v době, kdy ta situace byla velmi dobrá,“ řekl v pořadu 360° Beran. Zároveň dodal, že manažersky je velmi špatné, když se tak často mění rozhodnutí, která můžou ovlivnit celou společnost, jako se to stalo právě u posledních nařízení ohledně nošení roušek.

Epidemiolog prohlásil, že od té doby, co byla karanténní opatření v ČR uvolněna, zemřelo mezi tisíci nakaženými lidmi méně osob, než tomu bylo na začátku pandemie. „Jde o to, že lidé dodržují nějaká základní opatření, jsou si vědomi, že zde virus existuje,“ řekl Beran.

Epidemiolog v pořadu 360° uvedl, že v současné situaci by se neobracel na ministra zdravotnictví, premiéra, či odbornou komisi. „Za odbornou komisí bych určitě nešel, protože ten, kdo o tom rozhoduje a vidí tu praxi, je paní doktorka (Jarmila) Rážová. To je osoba, která ví, co je třeba udělat,“ dodal epidemiolog.

Beran se však neobává toho, že by kvůli nynějšímu chaosu s vládními opatřeními byli lidé neopatrní. Dodal ovšem, že když bude mít člověk nakázáno půl roku nosit roušku, tak si může začít myslet, že jej ochrání. Epidemiolog ji však označil za falešnou ochranu.

Série změn a opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil sérii opatření, která měla začít platit od 1. září. Podle nich se například měly znovu začít povinně nosit roušky ve školách či v MHD. Podle později zveřejněného nařízení bylo nutné mít od září zakrytá ústa a nos i v restauracích mimo dobu konzumace, v kadeřnictvích či v taxících.

Stejně tak byly roušky povinné i na školách. Podle původních pravidel by je nemusely mít děti ve třídách, na chodbách však ano. Podle odhadů redakce CNN Prima NEWS by si školáci podle původního nařízení museli během jediného dne roušku minimálně desetkrát nasadit a zase sundat.

Opatření ve středu večer kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Vůbec se mi to nelíbí. Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým nerozumím, tak to musíme probrat,“ uvedl premiér.

Po čtvrtečním jednání s Babišem pak Vojtěch oznámil změny v nařízení. Nově nebudou roušky od září povinné v restauracích, obchodech, ani školách. Zajímavé však je, že Babiš byl na pondělním zasedání, kde se nošení roušek poprvé řešilo. Podle Vojtěcha na původních pravidlech panovala obecná shoda.

Tagy: