reklama

Měnit rozhodnutí ohledně roušek je manažerská chyba, říká epidemiolog Beran

Uplynulý týden se nesl ve znamení nařízení a změn ohledně nošení roušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve vyhlásil určitá nařízení, ty následně doplnil, aby nakonec oznámil jejich zrušení. Jak vnímat chaos kolem těchto opatření? Kdo vlastně v současné situaci ví, co se má dělat? Na tyto otázky odpovídal v pořadu 360° epidemiolog Jiří Beran.

reklama

„Především jsem byl rád, že se na ÚV našel někdo, kdo vyhověl přání odborných kruhů, aby se plošně a preventivně nenasazovaly roušky v době, kdy ta situace byla velmi dobrá,“ řekl v pořadu 360° Beran. Zároveň dodal, že manažersky je velmi špatné, když se tak často mění rozhodnutí, která můžou ovlivnit celou společnost, jako se to stalo právě u posledních nařízení ohledně nošení roušek.

Epidemiolog prohlásil, že od té doby, co byla karanténní opatření v ČR uvolněna, zemřelo mezi tisíci nakaženými lidmi méně osob, než tomu bylo na začátku pandemie. „Jde o to, že lidé dodržují nějaká základní opatření, jsou si vědomi, že zde virus existuje,“ řekl Beran.

Epidemiolog v pořadu 360° uvedl, že v současné situaci by se neobracel na ministra zdravotnictví, premiéra, či odbornou komisi. „Za odbornou komisí bych určitě nešel, protože ten, kdo o tom rozhoduje a vidí tu praxi, je paní doktorka (Jarmila) Rážová. To je osoba, která ví, co je třeba udělat,“ dodal epidemiolog.

Beran se však neobává toho, že by kvůli nynějšímu chaosu s vládními opatřeními byli lidé neopatrní. Dodal ovšem, že když bude mít člověk nakázáno půl roku nosit roušku, tak si může začít myslet, že jej ochrání. Epidemiolog ji však označil za falešnou ochranu.

Série změn a opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil sérii opatření, která měla začít platit od 1. září. Podle nich se například měly znovu začít povinně nosit roušky ve školách či v MHD. Podle později zveřejněného nařízení bylo nutné mít od září zakrytá ústa a nos i v restauracích mimo dobu konzumace, v kadeřnictvích či v taxících.

Stejně tak byly roušky povinné i na školách. Podle původních pravidel by je nemusely mít děti ve třídách, na chodbách však ano. Podle odhadů redakce CNN Prima NEWS by si školáci podle původního nařízení museli během jediného dne roušku minimálně desetkrát nasadit a zase sundat.

Opatření ve středu večer kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Vůbec se mi to nelíbí. Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým nerozumím, tak to musíme probrat,“ uvedl premiér.

Po čtvrtečním jednání s Babišem pak Vojtěch oznámil změny v nařízení. Nově nebudou roušky od září povinné v restauracích, obchodech, ani školách. Zajímavé však je, že Babiš byl na pondělním zasedání, kde se nošení roušek poprvé řešilo. Podle Vojtěcha na původních pravidlech panovala obecná shoda.

K tématu

Tagy: Andrej Babiš Adam Vojtěch roušky Jarmila Rážová Ministerstvo zdravotnictví koronavirus 360°

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
Další články
reklama
reklama