Omezení péče v nemocnicích
Část nemocničních lékařů v Česku odmítla od prosince nastoupit do přesčasových služeb, aby podpořili své požadavky na změny v odměňování a na omezení přesčasové práce. Některé nemocnice kvůli tomu pracují ve zvláštním režimu. O které se konkrétně jedná, se můžete detailněji podívat na MAPĚ níže v článku.
Protest zasáhl do fungování 28 nemocnic v České republice, ukazuje mapa zpracovaná na základě dat poskytnutých stránkou Lékaři jsou jenom lidi k 29. listopadu 2023.
Na čtvrtečním jednání mezi zástupci lékařů a premiérem Petrem Fialou (ODS) byla sice nalezena shoda poté, co předseda vlády zdravotníkům nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování, písemně však dohoda zatím stvrzena není. Obě strany mají v příštích dnech, pravděpodobně v pondělí, ve schůzování pokračovat.
ČTĚTE TAKÉ: Vytížení v práci mi rozvrátilo osobní život, říká mladý lékař. Slouží prý i 32 hodin v kuse
Provoz v nemocnicích je nyní omezen podle toho, jak velký podíl lékařů odmítl od prosince sloužit přesčasovou práci. Podle údajů zveřejněných lékaři podala v pražských nemocnicích výpovědi z přesčasů zhruba polovina dotčeného personálu. Konkrétně je to ve FN Motol 55 procent lékařů nastupujících do služeb, ve Fakultní Thomayerově nemocnici 63 procent, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady 15 procent, na Bulovce 75 procent a ve Všeobecné fakultní nemocnici 60 procent.
V některých zdravotnických zařízeních už lékaři začínají výpovědi stahovat, návrat k běžnému provozu ale potrvá minimálně několik dní. Některé nemocnice navíc vyčkávají, jak se situace bude vyvíjet a zda k podpisu dohody skutečně dojde.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zabrání protestu? Fiala vyšel lékařům vstříc, nabídl miliardy na zvýšení jejich platů