Vrchol houbařské sezóny 2024 je za rohem. Po vydatných deštích a několika slunečných dnech by šance na růst hub měla být na některých místech Česka vysoká. Aktualizovaná mapa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukazuje oblasti, kde by se houbám mělo obzvláště dařit. Patří mezi ně například Šumava, Krkonoše nebo Vysočina.
Houby obvykle nejvíce rostou mezi červencem a zářím. A ideální doba nastává podle ČHMÚ po vydatných deštích (přibližně 10 dní po nich) a následném teplém počasí. A takové podmínky Česko v posledních týdnech zažilo.
CO S VAŠÍM ÚLOVKEM: Uvařte si ty nejlepší houbové recepty
Nejvíce by se mělo dařit takzvaně masitým a mykorhizním druhům hub. A ty houbaře zajímají nejvíce. Jedná se například o hřiby, lišky, ryzce, holubinky nebo muchomůrky.
Vysoká pravděpodobnost výskytu hub je přitom aktuálně podle mapy hned na několika místech v Česku (označuje je zelená barva):
- Krkonoše a Jizerské hory
- Jeseníky
- Šumava a Pošumaví
- Beskydy a Javorníky
- Brdy
- Křivoklátsko
- Kokořínsko
- Novohradské hory
- Českomoravská vrchovina
Mapa pravděpodobnosti růstu hub k 26. září 2024
Pravděpodobnost růstu hub k 26. září 2024 Zdroj: ČHMÚ
ČHMÚ na sběru dat spolupracuje s odborníky z České mykologické společnosti. Výsledná mapa vyjadřuje, jak vhodné jsou aktuální podmínky pro růst hub z hlediska vláhy. Výpočet se zakládá na informaci o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami za posledních sedm dní.
Ještě v polovině srpna Česko sužovala úmorná vedra – růst hub se tak podle mykologů pozastavil. „V následujících dnech dojde v růstu hub k útlumu, protože několik velice teplých dnů za sebou houby prakticky zastaví,“ řekl tehdy mykolog Pavel Hruška. Nyní je situace úplně jiná.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Znepokojivé záběry odhalily „zombie houbu“ v akci. Ovládnutí velké tarantule byl jen začátek