Marhoul: Babiš vnesl do veřejného prostoru obrovsky nebezpečnou lež. Bohužel zakořenila

Za slábnoucí ochotu některých českých občanů pomáhat válkou postižené Ukrajině může Andrej Babiš. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér Václav Marhoul, tvůrce oceňovaných filmů Tobruk a Nabarvené ptáče, ale též major Armády ČR v záloze. V rozhovoru mluvil třeba o tom, proč podle něj konflikt s Ruskem potrvá ještě dva, tři roky.

Jakmile došlo k ruské agresi, režisér Marhoul se přihlásil, že chce napadenou zemi bránit se zbraní v ruce. Nakonec to tak nedopadlo – zčásti ho přesvědčili, že pomoci může i jinak, zčásti se obával, že by se pak jeho osobní údaje z povinného formuláře dostaly přes Pražský hrad až do rukou ruské ambasády.

ČTĚTE TAKÉ: Pošlete vlhčené ubrousky a vítězství bude naše. Ruští vojáci žádají chybějící výbavu

Názor na rok trvající invazi má ovšem i nadále jednoznačný.

Jasně ho definoval i v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

„Vnímám to jako skutečně zcela zásadní vojenský konflikt, který bude určovat podobu soužití mezi národy celé toto století,“ vysvětloval. „Z toho, že válka vypukla, jsem byl v šoku. Jsem v dobrém slova smyslu idealistický, cítím potřebu bojovat proti zlu. Přivlastňovat si cizí země prostě nelze, to se dělo naposledy za Adolfa Hitlera.“

Místo zapojení do první linie tak Ukrajině okamžitě začal pomáhat se sháněním potřebných financí a zbraní. Z vlastních zkušeností popisuje, že solidarita s napadenou zemí je mezi Čechy stále vysoká. Byť současně vnímá, co vyplynulo třeba z nedávného průzkumu CVVM, že minimálně polovina národa je k vládní pomoci Ukrajině vlažná.

„Myslím, že za tím lze hledat pana Babiše, který tohle téma vnesl do komunálních voleb, přestože s tím v podstatě neměly vůbec nic společného,“ tvrdil Marhoul. „Právě tam začala argumentace typu, že stát se nestará o české občany, že místo nich pomáhá ukrajinským uprchlíkům. Podle mého to byla opravdu obrovsky nebezpečná lež, která se bohužel okamžitě uchytila. Zakořenila.“

Osobně zmíněné výpady nechápe. Už jen proto, že když se sečte veškerá pomoc uprchlíkům, dělá to podle něj pouhých 1,2 procenta státního rozpočtu.

„Jen si to přepočtěme,“ vybízel. „Kdybychom měli měsíční plat 30 tisíc korun, tak těch 1,2 procenta znamená, prosím pěkně, osm piv. To tedy pardon.“

Za tím, že u někoho chuť pomáhat nedaleké zemi ochabuje, samozřejmě vidí mimo jiné i únavu z vleklého konfliktu. Sám přitom nečeká, že mír je už na dohled.

„Podle mého bude válka trvat ještě dva, tři roky,“ řekl. „Rusko neradno podceňovat. Jistě, čelí kvůli sankcím obrovským problémům. Bude se to u něj jenom prohlubovat. Přesto stále má svou vojenskou sílu. Byť se Rusům můžeme smát, když nasazují tanky ze druhé světové války… Oni vždycky bojovali ne kvalitou, ale kvantitou. A to prostě zůstává. Ustoupit je pro Putina nemyslitelné. Ten člověk je pravděpodobně mimo realitu, ale nevzdá se. Boje budou pokračovat.“

Vojenské téma výrazně ovlivnilo i nedávné prezidentské volby, v nichž se Marhoul jednoznačně postavil na stranu Petra Pavla. Při souboji s Andrejem Babišem musel odrážet různé mýty spojené jak s válkou, tak i s osobou samotného generála Pavla.

„Ve chvíli, kdy to někdo postavil do roviny, že kdo má uniformu, je blbec, šlo o opravdu hodně silnou kávu,“ mínil Marhoul. „V televizních diskuzích bylo naštěstí jasně cítit, že Pavel má nadhled a vnitřní klid. Že se těmi šílenými, absolutně vykloubenými výroky nedá vyprovokovat. Ve finále i tohle rozhodlo.“

Tagy: