Nejméně 26 lidí zahynulo v neděli při střetech dvou kmenů na Papui-Nové Guineji. V pondělí o tom informovala australská televize ABC s odvoláním na místní úřady, zhruba na polovinu tak snížila počet obětí, který uvedla dříve. Tamní vláda se ale podle agentury Reuters obává, že střety budou pokračovat, protože napadený kmen se bude jako obvykle snažit pomstít.
Policie původně informovala o nejméně 53 obětech události, která se stala v provincii Enga. Podle ní se skupina mužů vydala zaútočit na sousední kmen, ale už po cestě za ním byla přepadena. Útok má souviset s eskalací konfliktu mezi místními kmeny, informoval web ABC News.
At least 53 killed in tribal fighting in Papua New Guinea - Australian state broadcaster ABC, citing local police pic.twitter.com/skTZE0qJ86
— TRT World Now (@TRTWorldNow) February 18, 2024
„Takovou hrůzu jsem v provincii ještě neviděl, možná ani v celé zemi,“ uvedl tamní policejní náčelník George Kakas. „Jsme všichni zničení, psychicky zdeptaní. Je velmi těžké něco takového zpracovat,“ dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Ruská armáda se u Avdijivky nezastavila. Útočí na dalších místech, potvrzují obě strany
Na internetu se objevily fotografie, na nichž je vidět nakládání těl mrtvých na policejní nákladní auto. Policie vyzvala ke klidu v regionu.
„Jsou to velmi znepokojivé zprávy, které přichází z Papuy-Nové Guineji,“ řekl australský premiér Anthony Albanese předtím, než byl počet obětí snížen. „Jsme připraveni poskytnout jakoukoli podporu a pomoc našim přátelům v Papui-Nové Guineji,“ dodal. Austrálie je nejbližším sousedem této země, připomněla AP.
Papua-Nová Guinea je asi desetimilionová země, v níž žije na osm set kmenů, mnohé z nich v nehostinném a odlehlém terénu.
V provincii Enga se kmenové střety s desítkami mrtvých ročně odehrávají opakovaně. Policie se jim snaží zabránit zastavením dodávek zbraní a munice do oblasti, loni se jí také na několik měsíců pokusila kompletně uzavřít.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V centru Haagu se střetly dvě znepřátelené skupiny, hořely policejní vozy či autobus