Mašek: V současné době není v Česku domobrana, kterou by bylo nutné zákonem zakázat

Jiří Mašek

K VĚCI, Jiří Mašek - 25.6. v 09:30

Ministři podpořili zákon, který zakáže zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů, tedy organizování domobrany. Za porušení normy by hrozila pokuta až 200 tisíc korun a zákaz nakládání se zbraněmi. Je taková úprava potřeba? Vznikají v Česku domobrany? Poslance hnutí ANO a jednoho z navrhovatelů zákona Jiřího Maška se ptala Marie Bastlová v pořadu K věci.

Je to svým způsobem prevence

„Zákaz paramilitárních skupin vzbudil nejvíce diskuzí. Tím jsou myšleny skupiny, které by byly ozbrojovány a které by si se zbraní v ruce mohly nebo chtěly vynucovat nějaké politické, náboženské nebo jiné společenské cíle,“ uvedl jeden z navrhovatelů zákona Jiří Mašek.

Prý to ale nebrání spolku myslivců nebo střeleckým klubům, aby fungovaly dál. „Nebudou zakázány domobrany, ale záleží, co se tím myslí. Pokud nesplní všechny tři parametry, které vedou k zákazu, tak nebude nikdo zakazován. Z mého pohledu v současné době není v České republice domobrana, kterou by bylo nutné tímto způsobem zakázat, nebo o tom alespoň nevím. Je to svým způsobem prevence,“ popsal Mašek

Náhrada prezenční vojenské služby „střeleckými sbory"?

Smyslem zákona je podle také něj vytvořit v rámci střeleckého výcviku skupinu lidí, kteří budou připraveni pomoci republice v případě vnitřního nebo vnějšího ohrožení. „My jsme se totiž dostali do situace, kdy v České republice tím, že se nechodí už na prezenční vojenskou službu, výrazně poklesla schopnost mužů nebo žen manipulovat se zbraní kvalifikovaně a v krizových situacích tak, aby nebyli nebezpeční sami sobě a uměli v krizových situacích zbraň použít,“ upřesni.

Dodal, že například Policie České republiky a ozbrojené sbory mají omezenou kapacitu k nějakým zásahům. „Pokud by fungovaly střelecké sbory, což je podstatná část zákona, tak by v Česku vzniklo něco podobného jako dobrovolní hasiči, čili skupina lidí, které by bylo možné použít v krizových situacích,“ vysvětlil Mašek. Podle něj se jedná o náhradu prezenční vojenské služby, kde se lidé budou učit se zbraněmi kvalifikovaně manipulovat v krizových situacích.

Členy skupin budou především držitelé zbrojních průkazů

V současné době se připravují podklady, kde bude uvedeno, jakou přípravou budou muset členové těchto skupin projít. „Budou tam muset být mimo jiné psychické, ale i určité fyzické předpoklady a samozřejmě bezúhonnost a podobně. Takže tam bude řada parametrů,“ popsal Mašek a dodal, že předpokládá, že se jedná především o držitele zbrojních průkazů.

Aktivaci této skupiny si dovede představit například v případě, kdy bude potřebovat pomoct policie. „Dovedu si to představit v případě kriminálních činů, kdy by z nějakého důvodu byla narušována lidská obydlí nebo se množily krádeže. Často k tomu stačí policie, ale v nějakých případech by bylo možné absolventy kurzů využít,“ vysvětlil Mašek.

Tagy: