Masivní blackout na jihu Evropy způsobil chaos. O příčinách nespekulujte, vyzval Sánchez

Masivní blackout na Pyrenejském poloostrově

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí po poledni zasáhl masivní výpadek proudu, se daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku, který mluví o nejhorším výpadku v historii země, oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sánchez kolem 23:00 uvedl, že dodávky elektřiny jsou obnoveny z téměř 50 procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat.

Výpadek proudu se dotkl 15 regionů, které tvoří pevninské Španělsko. Podle serveru RTVE jsou nyní ve všech těchto regionech oblasti, které proud dostávají. Elektřina je znovu například v některých barcelonských čtvrtích či v některých oblastech ve Valencii. Stanice Cadena Ser uvedla, že se rozsvítila ulice Gran Vía v centru Madridu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vydrážděný býk prorazil ve Španělsku bariéru a vpadl mezi děti. Zranil 20 lidí, ukazují záběry

Podle prohlášení Sáncheze se podařilo připojit k síti některé zdroje, například vodní elektrárny, či obnovit odběr elektřiny z Maroka a Francie. Z těchto států dostaly dodávky například Katalánsko, Baskicko či Andalusie. V televizním vystoupení pozdě večer Sánchez uvedl, že úřady zatím nevylučují žádnou hypotézu, pokud jde o příčinu výpadku.

Správce portugalské elektrické distribuční sítě REN v pondělí po 22:00 SELČ uvedl, že se mu podařilo obnovit dodávky pro milion odběratelů, společnost má podle agentury AFP na 6,5 milionu klientů. Podle agentury Reuters se kolem 21:30 podařilo obnovit dodávky i v některých částech Lisabonu, o něco lepší je situace v Portu.

„Doufám, že se nám podaří plně stabilizovat systém dnes v noci,“ uvedl generální ředitel REN João Faria da Conceição. Podle něj to však nelze zaručit na sto procent. Podle společnosti se dnes odpoledne podařilo k síti připojit jednu tepelnou a další vodní elektrárnu.

Výpadek způsobil velké problémy zejména v dopravě, zastavilo se metro, vlaky a mnohde nefungovaly semafory. Ještě kolem 22:30 zůstávalo 11 španělských vlaků s cestujícími zablokováno na tratích. Také některé obchody podle deníku El País zavřely, protože zhaslo světlo, nebo nepouštěly dovnitř další zákazníky. Některé ale mají vlastní generátory, takže výpadek jejich chod neomezil.

V Lisabonu evakuovali metro

Rozsáhlé byly problémy i v Portugalsku, například v hlavním městě Lisabonu, kde bylo nutné evakuovat metro. Lety na lisabonském letišti se ale nepodaří obnovit před 23:00 SELČ, uvádí agentura Lusa.

Španělské i portugalské úřady také uvedly, že v pondělí nasadily do ulic měst větší počet policistů než obvykle. Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že bylo nasazeno na 30 000 policistů a strážníků, ke kterým je ale nutné přičíst další tisíce příslušníků policie v Baskicku a Katalánsku. V Portugalsku budou hlídky posílené i v pondělí v noci.

Nemocnice nepřestaly fungovat díky generátorům, ale zdravotnická střediska měla problémy, protože se vypnuly počítače se záznamy údajů o pacientech. Nouzové elektrické systémy pomáhají také na letištích, problémy ale mají cestující s dopravou na letiště, uvedla správa letišť.

Španělské úřady uvedly, že všech sedm jaderných reaktorů v zemi je v bezpečných podmínkách. Po výpadku proudu začaly fungovat záložní zdroje energie, kterou jaderné elektrárny potřebují. Tři ze sedmi reaktorů navíc byly na plánované odstávce.

Výpadek zastavil metro v Madridu a Barceloně. Také železniční společnosti Adif a Renfe oznámily, že byl zastaven provoz vlaků. Stovky lidí uvázly i ve vysokorychlostních vlacích, které zastavily na tratích. Podle ministerstva dopravy se v pondělí už nepodaří obnovit pravidelný provoz na železnici, proto některá nádraží zůstanou otevřená i přes noc.

Vlak zastavil v poli, líčí svědkyně

Jedna z cestujících popsala deníku El País, že vlak se kousek od Madridu zastavil v obilném poli. Lidé uvázli také například ve výtazích, problémy měly i některé banky, jimž nefungovaly služby internetového bankovnictví či mobilní aplikace.

Výpadek proudu zastavil krátce i chod některých továren, například automobilky Ford ve valencijském Almussafes či v továrnách firmy Iveco v Madridu a Valladolidu, napsal El País. Výrobu ve svých rafinériích, které pokrývají 40 procent domácí výroby, zastavila i společnost Moeve.

Některé školy zrušily kvůli výpadku energie vyučování, zasedání zrušil i parlament a kvůli nefungujícím semaforům vyzvaly úřady lidi, aby nejezdili autem, zejména ve velkých městech. Deník El País napsal, že například v Madridu u vlakové stanice ve čtvrti Chamartín se tvořily fronty na taxi.

Španělská ropná společnost Petronor podle agentury Reuters oznámila, že kvůli výpadku elektřiny uzavřela všechny své provozy v baskickém Bilbau.

Evropská komise uvedla, že je v kontaktu s národními úřady ve Španělsku a Portugalsku i s Evropskou sítí provozovatelů elektrických přenosových soustav (ENTSO-E), aby „pochopila příčinu a dopad situace“. Unijní exekutiva bude situaci dál sledovat, dodala mluvčí Paula Pinhová.

„V souladu s platnými právními předpisy EU (zejména nařízením z roku 2017, kterým se stanoví kodex sítě pro obranu a obnovu elektrizační soustavy), existují protokoly vedoucí k obnově fungování systému,“ doplnila.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Co způsobilo pád vrtulníku v New Yorku? Na vině mohla být jediná vadná součástka, míní expert

Tagy:
Španělsko katastrofa Portugalsko Barcelona Madrid elektrická energie El País produkty a služby ekonomika, obchod a finance katastrofy, nehody a mimořádné události energie a zdroje technická infrastruktura